nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Karaciğer Piyopsisi Nedir

admin | 4 Ekim 2011

Sağlık Kategorisindeki Yazı 308 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

KARACİĞER BİYOPSİSİ
Karaciğer vücuttaki en büyük organdır. Kaburgaların arkasında, karnın sağ üst kısmında bulunur.Karaciğer, vücutta bir çok proteinin yapımından, yıkım ürünlerinin atılımından ve vücudun beslenmesinden, genel metabolizmaya katılımından dolayı dikkat çekicidir. Kendisini yenileme kabiliyeti bile vardır. Bununla beraber karaciğerde ortaya çıkabilen ve bazıları kalıcı hasarlara neden olabilen bir çok farklı problem vardır. Bunlar virüs enfeksiyonlarını, ilaçlara-alkole karşı reaksiyonları, tümörleri, kalıtımsal durumları ve vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili durumları kapsar.

Karaciğerin Durumunun İncelenmesi

Hekim her zaman tıbbi hikayeyi alacak ve fizik muayene alacaktır.Karaciğer fonksiyon testleri (KCFT) olarak bilinen kan çalışmaları, karaciğer sağlığı hakkında bir fikir verecektir. KCFT inatçı olarak anormal ise, hekim problemin kesin nedenini belirlemek için ek tıbbi tetkikler isteyecektir.

Birçok karaciğer bozukluğu için etkili tedaviler bulunduğu için nedenin bulunması önemlidir.Son olarak, hekim sadece problemin nedenini öğrenmenin dışında , aynı zamanda durumun ciddiyetini de öğrenmek isteyecektir.Karaciğer biyopsisi bu soruların yanıtlanmasına yardımcı olacaktır.

Biyopsi Nedir ?

Biyopsi vücut dokusunun, bu durumda , karaciğer dokusunun küçük bir örneğidir. Doku patoloji laboratuarda hazırlanır ve boyanır; böylece hekim mikroskop altında inceleyebilir. Bu genellikle hekimin kesin teşhis koymasına ve durumun ciddiyetini belirlemesine yardımcı olur. Tedaviyi belirlemede çok gerekli bir bilgidir.

Hazırlık

Karaciğer biyopsisi için özel bir hazırlığa gerek yoktur. En az 8 saatlik bir açlık yeterli olacaktır. Biyopsiye gelirken mümkünse rahat giyisiler giyiniz, veya yanınızda pijama, eşortman getirmeniz uygun olacaktır. Çünkü en az 6-8 saat yatarak gözlem altında tutulacaksınız. Biyopsi öncesi doktorunuza devamlı kullandığınız ilaçları bildiriniz. Özellikle (aspirin, coumadin, heparin gibi) kanamayı kolaylaştıran ilaçları bildirmenizde fayda vardır.

İşlem

Karaciğer biyopsisi genellikle ayaktan hasta temelinde yapılır. İşlemden önce hastaya hafif bir sedatif verilebilir.Bazen biyopsinin yapılacağı en iyi yeri belirlemek için ultrasonografi kullanılabilir. Genellikle hekim bunu basit olarak muayene ile yapabilir. Hasta sakin bir şekilde sırtüstü veya hafif sol yanına doğru yatar. Biyopsinin yapılacağı bölgenin derisi dikkatli bir şekilde temizlenir. Daha sonra cilt ve cilt altı dokuları uyuşturmak için bir lokal anestezik kullanılır. Özel olarak hazırlanmış ince bir iğne deriden batırılır.Bu aşamada , hekim hastasına ne şekilde nefes alacağını açıklar. İğne karaciğere batırılır ve çekilir. Bu işlem bir veya iki saniye alır. Alınan doku parçası iğneden çıkarılır ve sonra labaratuvar tarafından işlenir. Başlangıcından bitişine kadar tüm işlem sadece onbeş –yirmi dakika sürer.

İşlem Sonrası

İşlemi takiben hasta en az 6-8 saat istirahatte tutulur. Tıbbi personel, bu süre boyunca kan basıncını ve kalp hızını kontrol eder. Göğüste ve omuzda biraz rahatsızlık hissi bulunabilir fakat bu genellikle geçicidir. Gerekirse bu nedenle tedavi uygulanabilir. Hastaneden çıkarılmadan önce normal aktivitelere dönüş ve beslenme hakkında hastaya talimatlar verilir. Biyopsi sonrası aktivite genellikle bir gün boyunca kısıtlanır. Bununla beraber işlem sonrasında uzun bir nekahat dönemi gerekmez. Biyopsi sonrası aynı gün eve gönderilseniz bile, şehir dışına çıkmayınız, özellikle sağ tarafınıza doğru travmalardan kaçınınız, bir kaç gün ağır egzersiz yapmayınız, her hangi bir şikayette Gastroenteroloji nöbetçi doktorunu arayınız (Tel: 3044045)

Komplikasyonlar

Çoğu durumda karaciğer biyopsisi hiçbir problem çıkmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Daha önce değinildiği gibi sağ tarafta veya omuzda nadiren gelip-geçen ağrılar olabilir. Bazen iç kanama ve karaciğerden veya safra kesesinden safra sızıntısı görülebilir. Bu problemler nadirdir ve genellikle cerrahi girişime gerek duyulmaksızın giderilirler.

Özet

Karaciğer biyopsisi, analiz için bir karaciğer örneği almanın basit ve hızlı bir yoludur.Karaciğer bozukluklarının araştırılması ve tedavisi için önemli bilgi sağlar.Bazı komplikasyonlar gelişmesine rağmen, bunlar nadirdir.İşlemin faydaları daima risklerinden daha fazladır.Erken, kesin ve etkili terapi sıklıkla geri dönüşümsüz karaciğer hasarını önleyebilir.

Kaynak : Gastroenteroloji BD Başkanlığı-Etlik / Ankara

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.