nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Aspirin

admin | 23 Ağustos 2010

Sağlık Kategorisindeki Yazı 410 Kez Okundu, 14 Yorum Yapıldı.

resim yok

Aspirin

 

Çocuk büyük demeden hasta olduğumuzda bir yerlerimiz mutlaka ağrır.Bazen hasta olduğumuz bazen dişimiz çürüdüğü kimi zaman ayağımızı incittiğimiz zaman hepimize büyük sıkıntı verir.

Söğüt kabuğundan gelen mucize

Bugün dünyanın her yıl çeşitli rahatsızlıklar yüzünden yaklaşık 80 milyar adet asprin tüketiliyor.Asprinin asıl maddesi söğüt ağacındaki bi kimyasal maddedir.Söğüt kabuğunun ağrılara iyi geldiği ilk kayıtlarda MÖ 400 yıllarında görülüyor.Mesela Hipokrat o zamanlarda söğüt ağacının kabuğundan elde ettiği acı bir tozun ağrılara iyi geldiğini not aldığı ve hastalarında kullandığı biliniyor.

Söğüt kabuğundan elde edilen bu toza ilişkin derin araştırmalarsa bundan 2200 yıl sonra 1828 de Johann Buccher söğüt kabuğundaki ağrı kesici özelliğe sahip salisini elde etmeye başaran ilk bilim adamı olarak geçer.Salisin sarı renkli ve kristal yapıda acı bir tozdur.Aslında asprinin asıl mucidi Felix Hoffman’dır.Babasının romatizma ağrılarına çare ararken aspirinin etken maddesi olan asetil salisilik asiti bulmuştur.

Neden Ağrı Hissederiz?

Ağrı vücudun tehlikelere karşı bizi uyarmak için kullandığı en temel savunma mekanizmalarından biridir.Vücudumuzun bir yerinde ne sorun varsa işler kötüye gidiyorsa vücut bunu bize ağrıyla anlatır.Sinir hücreleri uyarıları beyne iletirken bazı kimyasal madder salgılayarak iletişim kurarlar.Bu kimyasal maddelerin sağlanmasını enzim adı verilen proteinler sağlar.

Aspirin ağrıyı nasıl keser?

1970 li yıllarda ağrı üzerine yapılan çalışmalar göstermiş ki; aslında ağrının başlamasını ”prostaglandin” denilen bir madde sağlıyor.Ne zaman bir sorun çıksa hücreler bu maddeyi salgılıyor.
Ağrı kesiciler ağrıyan yerin neresi olduğunu nasıl biliyorlar?
Aslında bilmiyorlar!Aspirin gibi ağrı kesiciler ağızdan direk mideye geçiyor.Oradan da dolaşım sisteminin yardımıyla tüm vücuda yayılıyorlar.Bu arada ilacın küçük bir bölümü de ağrıyan yere ulaşıyor ve ağrı kesici etkisini gösteriyor.
Aspirinin diğer becerileri Aspirin sadece bir ağrı kesici değildir.Çoğu uzman günde 1-2 tane aspirinin kalp krizini azaltabilceğini söylemektedir.

Ekleyen:Ferda

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.