nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Kan Grubu ve Felç Riski

admin | 19 Kasım 2011

Sağlık Kategorisindeki Yazı 338 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Kan grubunun felç riski üzerindeki etkisini biliyor musunuz? Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarınagöre kan grubu, felç riskini etkileyebilir. En riskli kan gruplarını ise AB kan grubuna sahip insanlarla B grubuna sahip kadınlar oluşturuyor.

Brigham and Women’s Hospital’dan uzmanlar tarafından yürütülen bir araştırma, B kan grubuna sahip kadınların ve AB kan grubuna sahip insanların felç geçirme riskinin, kan grubu 0 olan insanlara oranla daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan uzmanlar, kan grubunun, alyuvarların yüzeyindeki proteinlerle ilişkili olduğunu, insanların bağışıklık sistemlerinin çok erken yaşlarda bu özelliklere göre şekillendiğini, bazı kan gruplarının alyuvarların kümelenmesini ve damar yüzeylerine tutunmasını daha mümkün kıldığını, bunun da pıhtı oluşumuna yol açtığını dile getirdiler.

Yaklaşık 90 bin erkek ve kadında tespit edilen 2 bin 901 felç vakasının incelendiği araştırma sonuçlarına göre, B kan grubuna sahip kadınların felç geçirme riskinin ise 0 kan grubu olanlara oranla %15, AB kan grubuna sahip kadın ve erkeklerde felç geçirme riskinin 0 kan grubu olanlara göre %26 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

KAN GRUBU TEK BAŞINA FELÇ SEBEBİ DEĞİLDİR.
Araştırmanın başkanlarından Doktor JoAnn Manson, son verilerle insanları paniğe sevk etmeyi amaçlamadıklarını ancak bulguların, herkesi sağlıklarıyla ilgili önlem almaya teşvik edecek yeni bilgiler sunduğunu dile getirirken, kan grubunun tek başına felç riski oluşturduğunun söylenemeyeceğini de dile getirerek, genler, az egzersiz, yoğun alkol ve sigara tüketimi gibi başka faktörlerin de felç riskini belirlediğini belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalarda da 0 kan grubuna sahip kimselerde ise kanama riskinin daha fazla olması nedeniyle pıhtı oluşumunun daha nadir görüldüğü, A, B ve AB kan grubuna sahip insanlarda kalp krizi riski ve felce yol açan pıhtı oluşumunun daha yüksek olduğu belirlenmişti.

Amerikan Kızılhaçı’na verilerine göre, en az rastlanan kan grubu konumunda yer alan AB’nin görülme oranları beyazlarda ve siyahilerde %4, Hispaniklerde %2, Asyalılarda ise %7 iken, 0 kan grubuna yani “evrensel donerler” olarak bilinenler ise Hispanik kökenlilerde %57, siyahilerde %51, beyazlarda %45 ve Asyalılarda %40 orana sahiplerdir.

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.