nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Engerek Otu Çiçeği

admin | 7 Ocak 2011

Genel Kategorisindeki Yazı 648 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok


Hodangiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen ama Akdeniz Havzası, Asor adaları ile Türkiye’de kimi türleri yetişen, bir iki ya da çok yıllık çalımsı bitki olan engerekotlarının süs bitkisi olarak yetişen bir türü de vardır. Anayurdu Akdeniz Havzası’dır. Bu adın, bitkinin yılan başlarına benzeyen tohumlarından ya da yılan çenesine benzeyen düzensiz biçimli çiçeklerinden ötürü verildiği öne sürülmektedir. Adı pek çok bahçe severe sempatik gelmese de, üretimi ile bakımı kolay ve güzel bir bitki olan engerekotu, aşağıda açıklandığı gibi zayıf nitelikli toprağı olan bazı bahçelerde yetiştirilmek üzere yeğlenir. Engerekotu 3045 cm. kadar boylanabilen dayanıklı, üzeri tüylü otsu bitkidir. Yeşil renkli almaşık dizili yaprakları sert yapılıdır. Yaz aylarında uzun süreler mavi, lavanta mavisi, mor, şarabi ya da beyaz renklerde bol bol çiçek açan engerekotu, özellikle deniz kıyısındaki bahçelerde çok iyi gelişir.

İstekleri ve Üretimi

Engerekotu, bol güneşli ortamları ve zayıf tipteki toprakları sever. Yetiştirildiği toprak bitekse, bitki çiçek açmayı bir tarafa bırakıp seyrekçe çiçek açarak bol bol yaprak üretmeye koyulur. Bitki tohumlarıyla üretilir. Tohumlan ilkbaharın başında kapalı mekanlardaki kutulara ekilir ve gelişen fideleri havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılarak 3045’şer cm. aralıklarla dikilir. Ya da bitkinin tohumlan, ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçelerdeki, fazla özen gösterilmeden biraz kazılıp tırmıkla düzenlenmiş yerlerine aynı aralıklarla ekilir. Burada gelişen fideler üç ay içinde ufak tefek çalmışı bitki durumuna gelir ve çiçek açmaya başlar.

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.