nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Sağlığınızın Evde Başlıyor

admin | 20 Ocak 2011

Sağlık Kategorisindeki Yazı 317 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Hayatınızın en büyük kısmını geçirdiğiniz evinizde, sağlığınızı tehdit eden yerleşim düzenleri olduğunu biliyor musunuz?

Tarih boyunca tüm yapılaşma, insanın vücut oranı ve bundan kaynaklanan ergonomiye göre inşa edilmiştir. Bir evin içini oda oda gezip gözlemleyecek olursak, sağlığımızı tehdit eden pek çok durumu gözlemleriz.

Salondan başlayalım. Seçilen kanepe, koltuk ergonomisi, yüksekliği ve oturma derinliği, televizyonun konumu ve aydınlatma, seçilen kumaşlar gibi pek çok unsur sağlığınız üzerinde etkilidir. Oturduğumuz koltukta dik oturabilmeliyiz. Koltuğun yüksekliği ve derinliği, sırtımızı yaslamaya müsait olmalı. Oturduğumuzda ayaklarımız yere değmeli ve dizlerimiz kalça seviyesinden yukarıda kalmalı. Koltuğun sırt kısmı, kürek kemiğimizin alt ucuna kadar uzanmalı ve belimizi kavramalı. Özellikle bel ve boyun rahatsızlığı olan kişiler, televizyonu açılı pozisyonda değil, tam karşılarına alarak seyretmelidirler.

Yemek masası, yediğiniz yemeğin hazmı açısından önemlidir. İdeal yemek masası ölçüsü şöyle olmalıdır:

Masa yüksekliği: 72 cm

Sandalye yüksekliği: 95 cm

Sandalye sırt yüksekliği: 47 cm

Bu ölçülerden aşağıda olan bir masada, midenizi sıkıştırarak yemek yememelisiniz.

Özellikle kadınların, zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri mutfak da, iskelet yapısı üzerinde hasar oluşturabilecek tehlikeler barındırmaktadır. Mutfakta geçirilen zaman içinde hep hareket edilir. Yanlış yerleştirilen bir mutfak, bel ve boyun ağrılarına davetiye çıkarır.

Ağır ve sık kullanılan malzemeler, kol yüksekliğine yerleştirilmelidir. Ağır malzemeyi alçak seviyeden kaldırmak zara verir çünkü bu hareket için, bel ve kola aşırı yük biner. Doğru yükseklikte olmayan bir lavabo, iş yaparken bel ağrısına sebep olur.

Doğru mutfak ölçüleri:

Lavabo yüksekliği: 80 cm

Tezgah üstü rafların yüksekliği: 150-170 cm

Fırın veya bulaşık makinesinin önünde, en az 95 cm boşluk olmalıdır. Bu mesafede yerleştirmek ve çıkarmak için alan kazanılmış olur. Eğilirken dizlerden kırarak eğilmek gerekir. Belde aşağıya doğru eğilerek yerleştirmek veya eşya boşaltmak, belinize zarar verir.

Ekleyen : GeWeze

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.