nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Proteinin Zayıflamaya Etkisi

admin | 18 Şubat 2011

Sağlık Kategorisindeki Yazı 267 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Zayıflamak isteyenlerin genelde kaçındığı proteinin zayıflamadaki etkisi hakkında neler biliyorsunuz. Protaeinin zayıflamada etkisi hakkında çelişkili haberler yer almakta olup proteini yüksek gıdaların zayıflamada etkili olduğu gözlenmektedir.

Karbonhidratları daha az tüketmek, kilo vermek isteyenlerin genelde ilk aklına gelen çözümdür. Peki protein tüketimini artırmanın kilo vermede işe yarıyor mu?

Bu zamanlarda düşük karbonhidratlı diyet modası popüler hale geldi. Ancak dengeli beslenme programında karbonhidrat kadar protein ve yağa da dikkat edilmeli Proteini yüksek diyetler daha rahat kilo vermeye yardımcı olabilir ancak diyette dengeli bir planlama gerekiyor. Çünkü proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterol içermektedir.

Kilo vermeye çalışırken böbrek, karaciğer ve damarların daha fazla zarar görme riskiyle karşı karşıya kalmayın. En iyi protein kaynakları balık, yağsız süt ürünleri ve et olarak sıralanabilir. Ancak bu besinleri kızartıyorsanız lezzetle beraber yağ oranını da artırmış oluyorsunuz.

Proteini yüksek diyetlerle ilgili yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar var. Bir çalışmada günlük alınan kalorinin yüzde 60’ı yağsız proteinlerden sağlandığında (ki bu önerilenden çok fazla) tansiyon, LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit değerlerinde düşme saptandı. Ancak diğer araştırmalarda proteini yüksek diyetlerin uzun süre uygulanımında karaciğer sağlığında bozulma ve kemik erimesi görüldü.

PROTEİN TOKLUK HİSSİ VERİYOR
Bedenimiz yüksek proteinli yemekleri sindirmek, metabolize etmek ve kullanmak için daha fazla çaba harcar. Bu da daha fazla kalori harcanması demektir. Ayrıca midenizi terk etmek için daha uzun zamana ihtiyaç duyarlar, böylece daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

‘Nutrition Metabolism’ dergisinde ya- yımlanan bir makalede, beslenme programlarında protein alımını yüzde 30 artırarak diyet yapanların günde yaklaşık 450 kalori daha az tükettikleri görüldü. Ancak sadece proteinle kilo vermek hâlâ tartışılan bir yöntemdir.

NE KADAR PROTEİN ALMALIYIZ?
Sağlıklı ve dengeli beslenmede birey, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmelidir. 70 kilo olan bir kadın için, 60-70 gram arasında protein yeterli oalcaktır. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu miktar 120-130 grama kadar çıkabiliyor. Aşırı protein alındığında ve egzersiz yapılmadığında bu, yağa dönüşüyor. Her öğün için 27-30 gramdan daha fazla protein alınmaması gerekiyor.

Bazı besinlerin protein değerleri

1 yumurta:…………………………….6 gr.

1 yumurta büyüklüğünde köfte:…….6 gr.

50 gr. yağsız peynir:…………………10-12 gr.

200 ml süt:…………………………….6-7 gr.

150 gr. tavuk:…………………………25 -30 gr.

Proteini yüksek diyetleri çok uzun süreli uygulamak dengeli beslenme ilkelerine aykırı bir yol ancak spor yapanlarda bir beslenme uzmanı kontrolünde uygulanabilmektedir.

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.