nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Evde Pastırma Tarifi

admin | 22 Aralık 2010

Yemekler Kategorisindeki Yazı 315 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Sohbet.ORG - Evde Pastırma Tarifi

Sohbet.ORG – Evde Pastırma Tarifi

Malzemeleri:
Eti
4-5 kg’ük bonfile
(1 adet) 110 kg tuz
Çemen
• İki çorba kaşığı çemen
• Bir baş sarımsak, Bir çay kaşığı karabiber
• Üç çorba kaşığı kırmızı biber
• İki çay kaşığı tuz

Hazırlanışı
Et tek parça halindeki bonfile tuz teknesine daldırılır ve mükemmel bir şekil­de her yerine tuz yedirilir. Daha sonra aynı tekne içinde 24 saat bekletilir. Bu bekletme so­nunda et tuz teknesinden çıkarılır ve bol suda yıkanıp iki levha araşma yerleştirilerek presle­nir. Bu işlem yaklaşık 40 kg ağırlık altında olur. Pres altodaki bonfile tüm suyunu atmış olur. Bu adımdan soma, bonfile, sonbahar güneşi altında, tam on gün kurutulur. On günün so­nunda , kurutulmuş pastırma, sarımsaklı suda 1 gün yumuşatılır. Yumuşatma süresini eliniz ile tespit edebilirsiniz. Yumuşatılan eti dış et­kenlerden korumak, yumuşak tutmak için ha­zırlanmış çemen ile dış yüzeyi el ile sıvanır. Bu sıvama pastırmayı uzun süre koruduğu gibi, lezzetini de artırmaktadır. Kayserililer pastır­mayı genellikle doğa bitkileri ile beslenmiş sığır etinden yapmayı tercih ederler.
Çemen: Yarım litre (2-su bardağı) su ve bir kâsede çemen karıştırılıp çemen dibe çökene dek bekletilir. Çemen kâsede dibi çökerken bu arada sarımsak dişlere ayrılıp, kabukları soyu­lur. Soyulmuş sarmısak dişleri iki çay kaşığı tuz ile dövülerek ezilir. Çemenin suyu süzülür. Ay­nı kâseye kimyon, karabiber ve ezilmiş sarım­sak ilave edilip karıştırılır. Kırmızı biber avuç içinde ufalanarak karışıma azar azar ilave edi­lir ve gerektiğinde su da ilave edilerek iyice kırmızılaşıncayakadar karıştırılır. Karışım kırmızılaşınca, ne katı ne de cıvık görünümü ka­zanınca daha önce hazırlanmış olan pastırma­nın üzerine bol miktarda sürülür. Çemen yen­mek için tüketilecek ise bir gün bekletilip ya sade veya içine pastırma dilimleri ilave edile­rek servis edilir.

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.