nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Diyet Sonrası Kilo Alma

admin | 29 Ekim 2011

Sağlık Kategorisindeki Yazı 379 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Her insan diyet yapıp kilo verdikten sonra geri almamanın ne kadar zor olduğunu iyi bilir Bilim insanları ciddi oranda kilo verdikten bir yıl sonra bile, hormonlar yemek yeme konusunda ısrar etmeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, diyet yaptıktan sonra verdiği kiloları geri alanların biyolojik bir dürtünün kurbanı olduğunu gösterdi. Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacı Joseph Proietto, “Tekrar kilo alan insanlar kendilerine o kadar da acımasız davranmamalı. Çünkü yemek bizim en temel dürtümüz” dedi.

50 aşırı kilolu ve obez hasta 10 haftalık bir diyet programına alınması ile ilgili araştırma New England Journal of Medicine adlı dergide yayımlandı. Araştırmacılar, ağırlıklarının en az  %10’unu kaybeden hastaların davranışlarını gözlemlemek istiyordu. Sonuçta, hastaların 34’ü bu kiloyu verebildi.

Hastalara 8 hafta boyunca ağır bir diyet programı uygulandı ve sonraki 2 hafta boyunca aşamalı olarak yeniden her gün yedikleri yemekler verildi. Toplam 10 haftalık programda, hastaların her biri ortalama 13.6 kilo vermeyi başardı. Ancak hastaları sonraki 1 yılı içinde de takip eden araştırmacılar, bu süre içinde ortalama 5.4 kilonun geri alındığını gördüler.

Bundan sonra, bilim insanları iştahı etkileyen hormonları incelediler. Sonuç, hormon seviyelerinin diyet programı öncesi ve 1 yıl sonrasındaki farkta bulundu. Toplamda 6 hormon hala iştahı artırıyordu.

Uzmanların cevap aradığı bir diğer konu, ”Neden diyet yapan birinin vücudu bu duruma isyan ediyor” sorusuydu.

Bilim insanlarına göre, bunun cevabı insanın evrimsel kalıtımında gizli olup kilo vermek ise vücut tarafından hayatta kalma ve üreme dürtülerine tehdit olarak algılanıyor. Bu sebeple, diyetten sonraki 1 yıl boyunca hormonların kiloları geri almak için savaşması normal karşılanıyor.

Uzmanların bu konudaki çözüm önerisi ise çok basit: ”Kilo vermeye çalışacağınıza, henüz zayıfken kilo almamayı deneyin.”

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.