nick icon
nick icon
bilgilendirme iconu

Üyelik gerekmez, rumuz belirleyip
"Sohbete Giriş`e" tıklamanız yeterlidir.

En Kaliteli Sohbet Chat Odaları

Tüm Dünyadan giren Türk kullanıcıların bulunduğu sohbet odalarına bağlanıp, Keyifli ve kaliteli olarak ücretsiz sohbet edebilirsiniz.

mirc indir

Türkçe mIRC sohbet programını bilgisayarınıza
yükleyerek hızlı sohbete hemen başlayabilirsiniz.

programı buradan yükleyin

Anzer Balı

admin | 22 Aralık 2010

Genel Kategorisindeki Yazı 337 Kez Okundu, Yorum Yapılmadı.

resim yok

Anzer balı içerdiği çiçek çeşidi ve polen ile Anzer Bal birçok derde deva niyetine tüketiliyor. Anzer Balı, az ve öz oluyor. Alıcıları da her zaman hazır bekliyor. Çok az üretilmesi sebebiyle krallar, devlet başkanları bile Anzer Balı’nı sofrasında istiyor. Anzer Yaylası’nda üretilen balların, tescilli markası olan Anzer Balı adı altında satılabilmesi için Hacettepe Üniversitesi’nden onay alması gerekiyor.

   Balın gıdalar arasında ayrı bir yeri var. Anzer balının da ballar arasında… Arılar, bin bir çeşit çiçekten topladığı özleri midelerinde yoğurup petek gözlerinde olgunlaştırması ile o özel kıvamı yakalar. Sonra sofralarda eşsiz bir tatolarak sunulur. Bal insan için muhteşem bir lezzet ve sağlıklı yaşam kaynağı olarak görülür. Anzer balı bu özellikleriyle dünyada en fazla aranan ürünler arasında yer alıyor. Sadece Rize’nin İkizdere ilçesinin 2500 rakımlı Anzer Yaylası’nda (Ballı Köy ve Çiçekli Köy) elde edilen Anzer balının namını duymayan kalmadı. Anzer balı az ve öz oluyor; alıcıları da her zaman hazır bekliyor. Çok az üretilmesi nedeniyle krallar, devlet başkanları bile Anzer balını sofrasına istiyor.

   Ancak arıcıların işi pek kolay değil. Mevsimine göre arıları uygun iklim şartlarına taşıyacak, yaz boyunca alacağınız bal için bütün kış arılarınızı ölüm tehlikesinden koruyarak onları besleyecek ve yazın da çiçeğin bol olmasını bekleyeceksiniz. Hele bu işi 2500 metre yüksekliğindeki Anzer’de yapıyorsanız işiniz biraz daha zor. Anzer Yaylası’nda üretilen balların tescilli markası olan Anzer Balı adıyla satılabilmesi için Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan tahlil sonuçlarında Anzer florasından oluşan özellikleri taşıması gerekiyor.

   Binlerce çiçek çeşidinin bulunduğu Anzer iki köyden oluşuyor; Ballı Köy ve Çiçekli Köy. Bu isimler bölgenin en belirgin özellikleri olan bal ve çiçekle ne kadar bütünleştiğini de gösteriyor. Anzer’in tarihinin çok eski olduğuna dikkat çeken Anzerliler, eskiden dedelerinin kara kovanlarla daha kaliteli ballar ürettiklerini, Anzer balının anavatanının da bu yayla olduğunu belirtiyor. Zamanla bakımı daha kolay olduğu için suni kovanlara dönüldüğü için eski balların olmadığını itiraf ediyorlar. 

   Sağlıklı yaşamanın en önemli şartının hastalığa yakalanmadan önce vücudu korumak olduğu belirtiliyor. “Anzer balının birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. . Anzer balı vücuda direnç veriyor. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor. Fakat önemli olan bu hastalıklara yakalanmadan bunu yemektir.” diyor. arıcılar. Anzer balının kalitesinin sırrı bine yakın çiçek çeşidinden elde edilmesinde yatıyor.

BİR ÖNCEKİ YAZI

BİR SONRAKİ YAZI

benzerler Okuduğunuz Yazıya Benzer Yazılar

Hatırlatmalar

Mobil sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz siz değerli kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz bir şekilde sohbet ve chat imkanı sunmaktadır. Siz değerli misafirlerimiz sohbet odalarımızın genel kurallarını dikkate alması önemle rica olur

Bilgilendirme

Sitemiz 18 Yaş kullanıcılarımız için uygundur. Sitemiz de online süreleri yüksek kullanıcılarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. Sesine güvenen kullanıcılarımız Dj Radyo yayıncısı olabilirler. Yetkili olmak istiyen kullanıcılarımız #OperHelp kanalımıza giriş yapabilirler.