takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
21 Ağustos, 2010
4 yorum
2.058 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Uyku

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlık için beslenme ve egzersiz kadar önemli bir gereksinimdir. Bedeninizin, uyanık olduğunuz saatlerde verimli çalışabilmesini sağlamak için dinlenmesini ve yenilenmesini sağlar.

Yıldan yıla farklar olsa ve ileri yaşlarda uyku gereksiniminiz azalsa da, ortalama ola­rak yaşamınızın üçte birini uykuda geçirirsi­niz. Bir yaşındaki bir bebek 24 saatin yaklaşık 14′ünü uykuda geçirirken, çoğu yetişkin ge­cede yedi ya da sekiz saat uyur. Bazıları dört saatle idare ettiklerini söylerken, diğerleri 11 ya da 12 saate gereksinim duyarlar.

Ara sıra geçirilebilecek uykusuz bir gece­nin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, sürekli olarak uykudan yoksun kalmak, çalışmanızı, moralinizi ve fiziksel sağlığınızı etkileyebilir çünkü uyku olmadan bedeniniz kendini onar­ma olanağı bulamaz. Yalnızca üç gün uykusuz kalmak, aklınızın karışmasına, zihinsel sorun­lara hatta sanrı (halüsinasyon) görmenize bile neden olabilir.

(ECG) bağlı gönüllüler, elektrik etkinliği REM’İ gösterdiğinde uyandırılır ve rüya gördükleri doğrulanır. İnsanlar rüyayı görürken ya da rüyanın hemen ardından uyanmazlarsa rüyayı hatırlamazlar.
Uyurken beyniniz, gün içinde yaşanan olay­ları inceleyerek ve bilgiyi işleyerek etkinliği­ni sürdürür. Uyku sırasında ayrıca zihinsel iyileşme de gerçekleşebilir; çünkü rüya gör­menin, varsa duygusal sorunlarınızı çözmenize yardım ettiği düşünülür.

Uyku laboratuarlarına giden gönüllüler üzerinde yapılan araştırmalar sonunda bilim adamları, uyku sırasında bedenimize ne oldu­ğunu artık biliyorlar. Normal bir uykunun iki bölümü olduğu belirlenmiştir: REM, (beyni­mizin en etkin olduğu ve rüya gördüğümüz hızlı göz hareketi uykusu) ve NREM (rüya görmediğimiz, göz hareketinin hızlı olmadığı uyku).

Ekleyen:Ferda

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (4 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?