takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
4 Ekim, 2011
1 yorum
1.564 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Ülseratif Kolit Hastalığı

ÜLSERATİF KOLİT
Kalın bağırsağın, kronik ve tekrarlayan bir hastalığıdır. Kalın bağırsaklar, karnın sağ alt kadranından başlar, yukarı doğru çıkar, sola geçer ve rektuma doğru iner. Sıvı dışkının suyunu emer ve bağırsak hareketleri başlayana dek şekilli dışkıyı depolar.

Ülseratif kolit kolonu tuttuğunda iltihap, ülser ya da yaralar meydana gelir. Hastalık tüm kolonu tutabilir (pankolit). Sadece rektumu tutabilir (ülseratif proktit) ya da sıklıkla her ikisi arasındaki bir bölgeyi tutabilir.

NEDENİ:

Nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar immün sistemde bir defekt olduğunu ve vücudun kendi antikorlarının kolona zarar verdiğini öne sürmektedir. Bir başka görüş ise henüz tanımlanmamış bir mikroorganizmanın buna neden olduğu şeklindedir. Kalıtsallığında içinde bulunduğu bir takım faktörlerin etkisiyle oluşmakta gibidir.

ÜLSERATİF KOLİT KİMLERDE GELİŞİR:

Her iki cinsiyette, tüm ırklarda ve yaş grubunda görülebilir. Genelde genç yaşlarda başlar.

SEMPTOMLAR:

Kramp şeklinde karın ağrıları ve zaman zaman kanlı olabilen ishal şeklinde başlar. Ciddi vakalarda ishal şiddetli ve sıktır. İştahsızlık ve kilo kaybı görülür. Kişide halsizlik ve ağır hastalık durumu meydana gelebilir. Hastalık rektumda sınırlıysa ani tuvalete gitme hissi ve az miktarda kanlı dışkılama gözlenebilir. Semptomlar gelip geçme eğilimindedir. Uzun semptomsuz dönemler de olabilir. Ancak sıklıkla tekrarlar.

TANI:

Semptomlar, ülseratif kolit tanısından şüphelendirir. Hastalığı taklit eden bazı infeksiyon durumlarını ekarte etmek için çeşitli kan ve dışkı tahlilleri yapılır. Görsel inceleme için sigmoidoskopi veya kolonoskopi sıklıkla gereklidir. İncelemelerde karakteristik özellikler görülebilir. Ülseratif kolit görüntüsü olan bölgelerden biyopsi yapılır. Hastalığın seyri sırasında baryumlu kolon grafileri çekilebilir.

KOMPLİKASYONLAR:

Hastaların bir çoğu tedaviye iyi yanıt verir ve kısa aralıklar dışında normal yaşamını sürdürür. Bununla birlikte, bazı ataklar hastaneye yatışı, bağırsak istirahatini ve damardan tedaviyi gerektir. Nadiren, acil cerrahi de gerekebilir. Çocukluk ve adelosan dönemde gelişme geriliğine neden olur.

Karaciğer, deri, göz, eklem problemlerine neden olabilir ve bağırsak semptomlarından önce de gelişebilir. Safrayı karaciğerden bağırsağa taşıyan safra kanallarında daralma ya da kısmi tıkanmaya neden olabilir. Bu komplikasyonlara yönelik çok şey yapılabilir.

Uzun süreli hastalıkta en büyük endişe kolon kanseridir. Çocukluk çağı başlangıçlı 8-10 yıllık hastalıkta ve ailesinde kolon kanseri öyküsü olanlarda risk daha yüksektir. Bu nedenle herhangi bir semptom olmasa da düzenli takip programı gereklidir. Kolonoskopi sırasında yapılan biyopsiler kolon kanseri yönünden aydınlatıcıdır. Bu durumlarda koruyucu cerrahi de düşünülebilir.

TEDAVİ:

Uygulanabilecek bir takım tıbbi tedaviler vardır:

Kortizon, steroidler, prednison:

Bu ilaçlar oldukça etkin cevap sağlar. Hastalığı kontrol altına almak için yüksek doz başlanır. Sonrasında doz giderek azaltılır ve idame tedaviye, hatta gün aşırı tedaviye geçilir. İlaçlar, tablet, enema ya da akut atak sırasında damardan verilebilir. Uzun kullanımında istenmeyen yan etkilerinden dolayı zamanla kesilir.

Diğer antiinflamatvuar ilaçlar:

Bu gruptaki ilaçların sayısı giderek artmaktadır. Tablet ya da enema şeklinde verilebilir. Bazılarının isimleri sülfasalazin, olsalazin ve mesalazindir.

İmmün sistem baskılıyıcıları:

Ülseratif kolitin nedenleri arasında aktive olmuş immün sistem de suçlanmaktadır. Azatiyopürin, 6 merkaptopürin, siklosporin ve metorexate gibi bazı ilaçlar immün sistemi baskılayarak etki ederler.

Diyet ve Emosyon:

Bağırsakta hasar oluşturacak bir gıda maddesi bilinmemektedir. Bunun yanı sıra, hastalığın aktif dönemlerinde hacimli yiyecekler, süt, süt ürünleri ishal ve krampı arttırır. Hastalara yeterli protein ve kalori içeren dengeli ve sağlıklı beslenme önerilir. Multivitamin preparatları ve kansızlık varsa demir preparatları önerilir.

Sıkıntı ve stres semptomları agreve eder, ancak hiçbir zaman bir neden olarak suçlanmaz ve hastalığı ağırlaştırmaz. Herhangi bir kronik hastalık emosyonel reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır. Bir çok kurumda bu konuda destek sağlayacak gruplar vardır.

Cerrahi :

Tıbbi tedavi ile kontrolü güç olan ya da kontrol altına alınamayan uzun süreli hastalığı olanlarda cerrahi önerilir. Bu durumda hastanın genel sağlık durumu ve yaşam kalitesi etkilenmektedir. Cerrahideki gelişmeler bu problemi önlemektedir. Kolonun cerrahi olarak alınması hastalığı tam tedavi eder. Sonrasında ileostomi takılır. Son gelişmelerde, kolektomi sonrası ince bağırsaklardan rezervuar yapılır. Birçok hasta bundan hoşnuttur.

ÖZET:

Minimal kısıtlılık haricinde ülseratif kolitli hastalar normal yaşam aktivitesini sürdürebilir. Cerrahi dışında tam kür sağlayan tedavi şekli olmamakla birlikte var olan tedavi yöntemleri etkilidir. Az bir kısım hasta için yoğun tedavi gerektiren güçlükler ve komplikasyonlar olabilir. Bazen cerrahi gerekebilir. Tüm vakalara düzenli takip uygulanmalıdır.

Kaynak : Gastroenteroloji BD Başkanlığı-Etlik / Ankara

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (1 Yorum)

  • her hastalığın bir tedavisi vardır yeterki duzenli bir şekilde kendimize bakalım özellikle yiyeceklerimize çok dikkat etmemiz lazım, herkese acil şifalar dilerim ahmet metin.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?