takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
23 Eylül, 2010
4 yorum
1.643 okunma
Yazı Kategorisi : Genel
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Soba Zehirlenmelerine Karşı Önlemler

Sevgili Arkadaşlar yaklaşan kış ayı nedeniyle; Soba zehirlenmelerine karşı 10 altın kuralı sizlerle paylaşmak istedim olası bir faciayı önlemek için lütfen aşağıdaki hususlara çok dikkat edelim

1.         Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmeli.

2.         Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli. İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı.

3.         Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.

4.         Binaların yangından korunması yönetmeliklerine mutlaka uyulmalı.

5.         Baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar yalıtılmalı veya baca duvarı et kalınlığı en az 10 cm. olmalı.

6.         Bacalara, yağmur suları, kuşlar, ağaç yaprakları vb maddelerin girmesini engellemek için mutlaka başlık kullanılmalı.

7.         Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.

8.         Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde, oksijen oranının düşmesi sonucunda karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı.

9.         Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli.

10.      Gece yatarken soba kesinlikle açık bırakılmamalıdır.

Ekleyen : EmPeRYaL

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


sohbet.org

Sohbet.ORG Gizlilik Yasal Uyarı Sözleşmesi Sohbet sitemizin yasal ve telif ...

admin
0

Uzun zamandır beklenilen WhatsApp sesli arama özelliği sonunda ...

admin
3
mobil chat

Arkadaşlar şimdi sizlere adroid telefonumuzdan sohbet sitelerine nasıl ...

seker
7

YORUMLAR
Yorumlar (4 Yorum)

  • Aman bunlara lütfen cok dıkkat edelım onca uyarıya ragmen malesef her kış uzucu bır suru olaylar, Tedbiri asla elden bırakmamalıyız.

  • Bu Bilgileri bilmek güzel.Paylaşım için tşk

  • Malesef bu konu ile ilgili bir sürü acı olaylar yaşıyoruz.Tedbir almakta yarar var.

  • Gercekten Kis AyLarinda Gün Gecmiyorki”Soba ZehirLenmsinden Bir AiLe Daha Yok OLdu” Haberini DuymayaLim Türkiyede.Cok GerekLi BiLgiLer Bana Göre HeLede Türkiyede Yasiyorsan,InsanogLu Tedbirini ALicak,Takdir Ne Getirirse Amenna.FaydaLi Bir BiLgi TesekkürLer.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?