takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
3 Ocak, 2011
yorum yok
825 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Anormal Ses Değişiklikleri

Anormal ses değişiklikleri olarak adlandırılan ses kısıklığı kimi zaman akciğer enfeksiyonu ve hatta kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Bütün anormal ses değişiklikleri olarak tanımlanabilecek ses kısıklığı, sesin çatallı, hırıltılı veya gergin olması ya da şiddetinin, inceliğinin değişmesi şeklinde görülüyor. Ses değişikliklerinin nedeniyse, genellikle gırtlakta (larenks) yerleşmiş olan ses tellerindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır.

AYRINTILI MUAYENE ZORUNLU

Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Doktor Ebru Topuz, ses kısıklığına genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonunun eşlik ettiğine işaret ederek “Nezle, sinüzit, grip, larenjit, farenjit gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte olabildiği gibi, bazen farklı sebeplerle de gelişebilir. Neden araştırılırken kişiden alınan mesleği, ne zaman başladığı, geniz akıntısı olup olmadığı, öksürüğü, reflüsü, alkol, sigara alışkanlığının olup olmadığı bilgileri çok önemlidir. Daha sonra ayrıntılı KBB muayenesi gerekir” dedi.

SORUN BAŞKA BİR ORGAN DA YER ALABİLİR

Doktor Topuz, Kulak burun boğaz sistemindeki bir hastalığın her zaman bulunduğu yerde değil, bazen başka bir bölgenin rahatsızlığından ortaya çıkabileceğini belirtirken, “Örneğin; kronik sinüzit, sürekli geniz akıntısı yaparak ses tellerini tahriş edebilir ve kişi sürekli boğazını temizleme ihtiyacı ile ses tellerini yorabilir. Yine reflü dediğimiz asitli mide içeriğinin yemek borusuna ve ağza gelmesi de ses kalitesini bozar. Bu rahatsızlıklar araştırıldıktan sonra endoskop yardımıyla ses telleri bölgesinin ayrıntılı muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Ses tellerinden kaynaklı yapısal bozukluklar olabileceği gibi iyi huylu ya da kötü huylu kitleler nedeniyle de ses kısıklığı oluşabilir” şeklinde konuştu.

Hijyen ses için de gereklidir Hijyen için;

* Boğazınızı sert biçimde temizlemeyin. Genelde gıcıklanmayı önlemek ya da mevcut salgıları temizlemek için boğazımızı temizleme ve öksürme ihtiyacı hissederiz.

BURNUNUZU ÇEKİN, SONRA DA YUTKUNUN

Ancak, bu hareket ses tellerinin çok şiddetli şekilde birbirlerine çarpmalarına ve tahrişine neden olur. Tahriş sonucu ses telleri üzerindeki dokulardan salgı oluşumu daha da artar.

Boğaz temizleme ihtiyacı hissedildiğinde tercih edilecek en iyi yöntem hızla burnunuzu çekip yutkunmaktır. Bu hareket ses telleri üzerinde biriken ve ses kalitenizi olumsuz etkileyen salgıların uzaklaşmasını sağlar. Boğazınızı temizleme hareketinden vazgeçemiyorsanız da bunu en sessiz şekilde yapın. Böylece ses tellerine vereceğiniz zararı en aza indirmiş olursunuz. Boğazdaki rahatsızlık hissini gidermek için esnemek, bir miktar su içmek de yararlı olabilir.

ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALI?

* Bol su için.

* Evinizin havasını nemlendirin.

* Sigara içiyorsanız bırakın.

* Kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının.

* Sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının.

* Ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin.

* Gıdanıza dikkat edin, baharatlı yemekten kaçının.

* Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın.

Kaynak: Star Gazetesi

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.
ETİKETLERİM :

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?