takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
7 Nisan, 2011
yorum yok
1.069 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Saman Nezlesi Hakında Bilgiler

Bahar aylarında polenler yüzünden birçok insanda sık sık görülen saman nezlesi rahatsızlığının, yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar saman nezlesinden korunmak için yapılması gerekenleri açıklıyor.
Kaynak : yorumla.net –
Saman nezlesi hemen her yaşta insanı etkileyen alerjik bir hastalık. Günlük hayatınızda çok ciddi bir etkisi bulunmasa da, en olmadık zamanlarda başınızı derde sokabiliyor. Mesela bir iş görüşmesinde birdenbire gelen hapşırık nöbeti, burun kaşıntısı, öksürük ya da aniden gözlerin yaşarması hoş bir görüntü yaratmıyor.

Ya da bir sınavdayken hapşırık, damak kaşıntısı ve gözlerin sulanması gibi belirtileri yüzünden sorulara konsantre olmanız zorlaşabiliyor.

Avrupa’da çok yaygın görülen saman nezlesine daha çok polenler neden oluyor. Alerjik rinit olarak da ifade edilen hastalığın etkisini uygulayacağınız bazı yöntemlerle azaltmak mümkün. İşte yapılması gerekenler:

Polenlerden önce ilaç kullanın

Alerjik ve her yıl aynı dönemde etkileyen bir hastalık olduğu için, polen mevsimi başlamadan önce ilaç almaya başlamanız gerekiyor. Ya size iyi gelen ilaçlarınızı yine doktorunuza danışarak ya da doktorun yazdığı ilaçları polenler uçuşmaya başlamadan almak, hastalığınızın etkilerini azaltabilir.

Üçlü kombinasyon ilaç

En iyi önleyici ilaçlar gösterdiğiniz belirtilere bağlıdır. Antihistamin içeren tablet, burun spreyi ve göz damlası kombinasyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Her gün bal tüketin

Her gün bir yemek kaşığı dolusu bal tüketin. Balın doğal bal olmasına dikkat edin. Bal bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Yatak odası camını kapalı tutun

Yatak odanızın camını sabahın erken saatlerinden öğleden sonraya kadar kapalı tutun. Polenlerin en fazla dolaşımda olduğu saatler günün ilk saatleridir. Araba kullanırken camları ve havalandırmayı da bu saatlerde açmamaya dikkat edin.

Alkollü içkilerden uzak durun

Alkollü içkiler, saman nezlesini daha da kötü yapar. Bira, şarap ve diğer alkollü içkiler alerjiyi tetikleyen histamini içerir.

Güneş gözlüğü kullanın

Geniş camlı güneş gözlükleri kullanın.

Makyaj malzemelerinde seçici olun

Bu dönemde, alerji oluşturma ihtimali düşük olan makyaj malzemelerini kullanın.

Vazelin kullanın

Burun deliklerinizin içine vazelin sürün. Bu polenlerin burun içinden girmesini engelleyecektir.

Dışarda çamaşır kurutmayın

Havadaki polenin çok fazla olduğu dönemlerde çamaşırlarınızı evin içinde kurutun.

Her gün duş alın

Yatmadan önce, dışarda giydiğiniz giysileri çıkarın. Her gün duş yaptıktan sonra yatın. Eğer duş almaya üşeniyorsanız, saçlarınızı fırçalayıp başınıza bir duş bonesi geçirdikten sonra yatın.

Ekleyen Diyar

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?