takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
15 Temmuz, 2011
yorum yok
1.354 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Ra Hastalığını Hafifletme

Kronik ağrılara neden olan RA hastalığında hastalıktan dolayı ortaya çıkan ağrıları hasta olanda azaltmak ve dindirmek için hasta yakınlarına Sohbet.Org ailesi için bir kaç çözüm sunmak niyetindeyiz.

Kronik ağrısı olan birisine önem veriyorsanız, muhtemelen yardımcı olmak istiyorsunuzdur. Fakat birçok kişi bu konuda ne yapabileceğinden yeterince emin değildir. Bazen de maalesef, ‘senin için ne yapabileceğimi söylermisin’ teklifini getirmek yeterli değildir.

Bu yüzden, arkadaşlarının ve ailelerinin onlar için yapmış olduğu güzel şeylerden etkilenen, (eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalık olan) romatoid artrit (RA) hastası dört kişiye sorduk. RA hastası ya da diğer herhangi bir kronik hastalığı olan bir yakınınız varsa, okumaya devam edin. Onlara ilgi göstermek için birkaç yeni yol bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

ÖĞRENİN VE İNANIN
Eğer sevdiğiniz biri RA yahut başka bir kronik hastalıktan muzdaripse, bu hastalıklar hakkında bilgi edinin. Hasta olan kişi hastalığı anlama gayretinizi takdir edecektir. Şunu bilmek önemlidir, mesela RA hastası olan biri hasta görünmez ama acı çeker.
Bir arkadaşı kendi kendine RA hastalığının ne olduğunu araştırıp da, onun ne çektiğini “gerçekten anlayan” Jean; “Kalça ağrısından dolayı topallayana kadar insanlar bir sorunum olduğunu anlamadılar.”diyor.

DAHA AZ ACI ÇEKMESİ İÇİN TEŞEBBÜSTE BULUNUN
41 yaşındaki, iki çocuk annesi, yoga öğretmeni Elizabeth Gallo, iğne olmaya gitmek için hazırlanırken, eşi de onunla beraber gitti.
Her ne kadar iğne vurulurken çektiği acıyı geçirmese de, eşinin orada olmasının büyük fark yarattığını söyleyen Elizabeth; ‘Bu acıyı azalttı ve eskisi kadar korkunç olmadı’ dedi.

YAVAŞ OLUN
Alison Whitehead, Sydney, Avustralya’da yaşayan 48 yaşında bir pazarlama uzmanı ve bir anne. O birinin onun için yaptığı en güzel şeylerden birinin, kendisiyle aynı hızda yürümesi, olduğunu söylüyor.
Bazen grup yürüyüşlerine katıldığı zamanlar hızlı adımlara ayak uydurmak için dizleri çok acıyor ve insanlar kendi başına yürüyemediğinde ona omuz veriyor, koluna giriyorlar. Aynı zamanda insanların o merdivenden inerken sabırla beklemesini takdir ediyor.

YAPACAĞINIZ ŞEYİ SORMADAN YAPIN
Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşur. Yani neler yapabileceğini sormayın; sadece gidin ve yapın.
Illinois’de bir kilise sekreteri olan, 52 yaşındaki, Jean P. Diyor ki; “Yardım etmeyi teklif etmeyin, biz muhtemelen reddedeceğiz. Elinize süpürgeyi alın ve nereden başlayacağınızı sorun.”

DİYET SEÇENEKLERİ İÇİN ONA DESTEK OLUN
RA hastası olmasıyla ilgili olarak Elizabeth; süt ya da domates gibi iltihaba neden olan herhangi bir yiyecek türünden sakınıyor. Kocası da onun yanında, bu gıdaları tüketmiyor.
Elizabeth eşi için; ‘Başta sadece benimle birlikte yemek için istekli değildi ama bir süre sonra o da bunlar hakkında çok şey öğrendi, bu yüzden artık eve dondurulmuş yoğurt getirmiyor’diyor.

YEMEK HAZIRLAYIN
Hasta olan arkadaşınıza bir akşam yemeği hazırlamanın; onun paket servisiyle yemek siparişi vermek veya kavanoz, tencere ve tavalar içinde mücadele etmesi yerine, sağlıklı yemek yemesi ve ailesiyle birlikte keyifli bir akşam geçirmesi için harika bir yol olduğuna emin olun.
Arkadaşınıza yemek yapmak için hazırlık yaparken markete, manava giderken hasta olan bir komşunuza da bir isteği olup olmadığını sorun ya da arkadaşınız gibi olduğunu bildiğiniz birisi varsa onun için de bir şeyler alıp götürün.

ÇOCUKLARA BAKMASINDA YARDIMCI OLUN
Eğer sağlığınız yerinde değilse çocuklarla ilgilenmek son derece yorucu olabilir. Jean; “Çocuklarımızı zaman zaman alın ve bizim dinlenmemiz için imkân sağlayın.” diyor.
Çocuklarının okulunda gönüllü çalışırken, Whitehead, fiziksel olmayan işleri onun için yapan insanlara şükran duyuyor, böylece kendini yalnız hissetmediğini söylüyor. Ayrıca, çocuklarını anaokulludan alırken ve onları bırakırken, çocukları arabaya kaldırarak koymasına veya çıkarmasına yardımcı olan insanlara minnettar.

SIRADAN İŞLERDE YARDIM EDİN
Deniya Davis ellerini kullanamaz hale geldiğinde annesi onun için; “Benim şişelerimi kırar sonra da buzdolabına geri koyar” dediğini söylüyor.
Bir insanın parmaklarında ve ya ellerinde sorun olduğunda ona yazı yazmak da bir şeylerin kapağını açmakta yardımcı olmak çok büyük bir yardımdır. Kollarını kaldıramayan birine, banyodan sonra onun saçını kurutmayı teklif edebilirsiniz.

ONU ARABA İLE BİR YERE GÖTÜRÜN
Gallo;”RA hastası olan birine sunulan bir yolculuğun, ona büyük yardımı olabilir.” diyor. “Birçok insan için, acıya sebep olan ilk şeylerden biri, ayak başparmağı eklemi ya da ayak bileği eklemidir, bu nedenle yürümek bu tür hastalar için son derece acı verir, arabayla onu bir yerlere götürmek gerçekten iyi bir yardımdır.”

ÇARŞAFLARI DEĞİŞTİRİN
RA sancılarınız olduğunda en temel ev görevlerinden biri olan çarşafları değiştirmek yıldırıcı olabilir.
Melborn, Avustralya’da 31 yaşındaki ev hanımı Nina McLean; “Acılarım arttığında, çarşafları değiştirip, nevresimlerin düğmelerini ilikleme düşüncesi beni çileden çıkarıyordu.” diyor.

SICAKLIK TEMİN EDİN
Isıtma petlerinin ve sıcak su şişelerinin, eklem ağrısı ve sertliği çeken insanlar için can kurtarıcı özelliği vardır. Gallo, bu tür bir hediye almanın onlar için son derece mutluluk verici olduğunu söylüyor.
47 yaşında, Kansas’da evinde oturan Jane Snyder, 17 yaşındaki kızına bileklerine takması için, bulduğu ısıtma petlerini eşleştirerek, bir seferde 20 saat veya daha fazla süreyle sıcak kalacak ısıtıcı petler dikti. Jane, bunları daha sevimli hale getirmek için oyuncak ayı figürleri kullandığını söylüyor.

Kaynak: internethaber

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?