takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
18 Şubat, 2011
yorum yok
1.387 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Proteinin Zayıflamaya Etkisi

Zayıflamak isteyenlerin genelde kaçındığı proteinin zayıflamadaki etkisi hakkında neler biliyorsunuz. Protaeinin zayıflamada etkisi hakkında çelişkili haberler yer almakta olup proteini yüksek gıdaların zayıflamada etkili olduğu gözlenmektedir.

Karbonhidratları daha az tüketmek, kilo vermek isteyenlerin genelde ilk aklına gelen çözümdür. Peki protein tüketimini artırmanın kilo vermede işe yarıyor mu?

Bu zamanlarda düşük karbonhidratlı diyet modası popüler hale geldi. Ancak dengeli beslenme programında karbonhidrat kadar protein ve yağa da dikkat edilmeli Proteini yüksek diyetler daha rahat kilo vermeye yardımcı olabilir ancak diyette dengeli bir planlama gerekiyor. Çünkü proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterol içermektedir.

Kilo vermeye çalışırken böbrek, karaciğer ve damarların daha fazla zarar görme riskiyle karşı karşıya kalmayın. En iyi protein kaynakları balık, yağsız süt ürünleri ve et olarak sıralanabilir. Ancak bu besinleri kızartıyorsanız lezzetle beraber yağ oranını da artırmış oluyorsunuz.

Proteini yüksek diyetlerle ilgili yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar var. Bir çalışmada günlük alınan kalorinin yüzde 60’ı yağsız proteinlerden sağlandığında (ki bu önerilenden çok fazla) tansiyon, LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit değerlerinde düşme saptandı. Ancak diğer araştırmalarda proteini yüksek diyetlerin uzun süre uygulanımında karaciğer sağlığında bozulma ve kemik erimesi görüldü.

PROTEİN TOKLUK HİSSİ VERİYOR
Bedenimiz yüksek proteinli yemekleri sindirmek, metabolize etmek ve kullanmak için daha fazla çaba harcar. Bu da daha fazla kalori harcanması demektir. Ayrıca midenizi terk etmek için daha uzun zamana ihtiyaç duyarlar, böylece daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

‘Nutrition Metabolism’ dergisinde ya- yımlanan bir makalede, beslenme programlarında protein alımını yüzde 30 artırarak diyet yapanların günde yaklaşık 450 kalori daha az tükettikleri görüldü. Ancak sadece proteinle kilo vermek hâlâ tartışılan bir yöntemdir.

NE KADAR PROTEİN ALMALIYIZ?
Sağlıklı ve dengeli beslenmede birey, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmelidir. 70 kilo olan bir kadın için, 60-70 gram arasında protein yeterli oalcaktır. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu miktar 120-130 grama kadar çıkabiliyor. Aşırı protein alındığında ve egzersiz yapılmadığında bu, yağa dönüşüyor. Her öğün için 27-30 gramdan daha fazla protein alınmaması gerekiyor.

Bazı besinlerin protein değerleri

1 yumurta:…………………………….6 gr.

1 yumurta büyüklüğünde köfte:…….6 gr.

50 gr. yağsız peynir:…………………10-12 gr.

200 ml süt:…………………………….6-7 gr.

150 gr. tavuk:…………………………25 -30 gr.

Proteini yüksek diyetleri çok uzun süreli uygulamak dengeli beslenme ilkelerine aykırı bir yol ancak spor yapanlarda bir beslenme uzmanı kontrolünde uygulanabilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?