takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
16 Ağustos, 2010
8 yorum
3.014 okunma
Yazı Kategorisi : Genel
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Marmara Depremi

Sohbet Org Ailesi olarak 17 Ağustos 1999 tarihinde saatler 03. 02`yi gösterdiğinde başlayan ve 45 saniye süren depremde hayatını kaybeden 17 bin 480 kişiyi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02′de meydana gelen ve herkesi uykuda yakalayan Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğündeki merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük İlçesi olan depremden Kocaeli’nin yanı sıra başta Sakarya, Yalova, İstanbul, Düzce başka olmak üzere tüm Marmara Bölgesi etkilendi. Resmi kayıtlara göre Kocaeli’de 9 bin 477, Sakarya’da 3 bin 891, Yalova’da 2 bin 504, İstanbul’da 981, Bolu’da 270, Bursa’da 268, Eskişehir’de 86 ve Zonguldak’ta 3 kişi olmak üzere toplam 17 bin 480 kişinin can verdiği felakette 100 binin üzerinde kişi de evsiz kaldı.
Yaklaşık 24 bin kişinin yaralanmasına, çok sayıda kişinin sakat kalmasına neden olan depremde sadece Kocaeli Bölgesi’nde 17 bine yakın bina depremin ilk dalgasında çöktü. 91 bin konut orta hasar, 102 bin 822 konut az hasar gördü. 14 bin 133 işyeri hasar gördü. Yaklaşık 45 bin prefabrik konut yaptırıldı. 150 binin üzerinde kişi kalıcı konutlar yapılana kadar prefabriklerde ve çadırlarda yaşadı.
Deprem ardından, binaların fenni sorumluluları ile müteahhitlerin yasal sorumlulukları uzun süre tartışıldı. Açılan davalar yasal belirsizlikler açıklığa kavuşturulamayınca 7.5 yıllık yasal süre 2008 yılının Şubat ayında dolunca zamanaşımı nedeniyle karara bağlanamadan düştü. Kocaeli’de açılan 900 davadan sadece 60′ı mahkumiyetle sonuçlandı. Bunların büyük bölümü para cezasına çevrildi. Sadece 9 kişi de hapis cezasına çarptırıldı.

Giden hiç şey hiç bir kişi geri gelmezken geride kalan acıları zaman tamir etmeye yettimi yaşamayan bilemez..Buradan elimizden gelen bu muberek ayda hayatını kaybedenlere birer Fatiha,geride kalanlarına bu acı olayı unutmadığımızı ve yaşadıklarını paylaştığımızı bildirmek..

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


sohbet.org

Sohbet.ORG Gizlilik Yasal Uyarı Sözleşmesi Sohbet sitemizin yasal ve telif ...

admin
0

Uzun zamandır beklenilen WhatsApp sesli arama özelliği sonunda ...

admin
3
mobil chat

Arkadaşlar şimdi sizlere adroid telefonumuzdan sohbet sitelerine nasıl ...

seker
7

YORUMLAR
Yorumlar (8 Yorum)

  • rabim bir daha öyle açıları kimse yaşatmasın:(

  • Malesef İnsan Olarak Çok Duyarsız Ve Umarsamazız.Daha ne olması gerekkir ki Önlem Almak İçin.Onca Can Gitti yetmedimi..

  • Marmara depreminde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz. Bi daha yaşanmamsı dileğiyle..

  • Bu depremi yaşayanlardanım.Rabbim bir daha yaşatmasın.Ölenlere Allah rahmet eylesin.O deprem deprem değil sanki can pazarı kıyametti…

  • ALLAH bir daha gostermesin,hic kimselere olenlere ALLAH rahmet eylesin…

  • buyuk çapta can kaybı ve hasara neden oldu..ölü onbinlerce yaralı binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/ konut tabi bu çok acı tabloydu bu bizim için yaralar henüz kapanmış değil elbette.ama deprem ülkesi olduğumuzu bilerek yaşamak hepimiz için faydalı olacaktır. marmara depremi bunu bize aci bir dille hatırlattı.ölen yurttaşlarımızı rahmetle anıyor.yakınlarına baş sağlığı diliyoruz…..

  • Cenabı Mevlam o günleri bir daha yaşatmasın.. Aminnnnn

  • Mevlam bir daha göstermesin inş ölenlerin mekanları cennet olsun

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?