takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
29 Eylül, 2010
4 yorum
1.787 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Kronik Yorgunluk

 

Kronik yorgunluk bugün 4 milyondan fazla kişiyi etkileyen anlaşılması güç bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkla baş eden kişilerin %50’si profesyonel yardım almaktadır. Kronik yorgunluk rahatsızlığı geçiren hastaların neredeyse %25 aşırı yorgunluk nedeniyle çalışamamaktadır. Kronik yorgunluğa ilişkin diğer önemli bir veri de bu hastalıkla baş eden kişilerin neredeyse yarısında ruhsal sorunlar gibi inci rahatsızlık daha bulunuyor olmasıdır.

olan kişi kendini uyku veya dinlenme ile düzelmeyecek şekilde yorgun hisseder. Bunun dışında dinleme ve uyku ile iyileşmeyen baş, eklem ve kas ağrıları, konsantrasyon ve hafıza sorunları, boğaz ve boyun ağrısı da kronik yorgunluğun belirtileri arasında yer alır. Bunların yanı sıra kronik yorgunluk hastalarında gece terleme, öksürük, nefes darlığı, panik atak, duygu durum değişiklikleri, depresyon, ishal, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, ani kilo alma veya verme gibi belirtilere de rastlanılabilir.

Rahatsızlığa nelerin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir; fakat uzmanlar rahatsızlığın ilerlemesinde bazı virüslerin etkili olabileceğini düşünmektedir. Yapılan araştırmalar oto bağışıklık sisteminde sorun yaşayan kişilerde kronik yorgunluk riskinin daha yüksek olduğunu saptamıştır. Ayrıca kronik yorgunluğu bulunan kişilerin vücutlarındaki kortizol miktarı sağlıklı kişilere oranla daha düşük çıkmıştır.

Kronik yorgunluk nöbetler halinde gelişir. Belirtiler bir süre görülüp daha sonra ortadan kaybolabilir. Hastalığın bilinen etkili bir tedavisi yoktur. Hatalığın belirtilerini en aza indirmek amacıyla bazı ilaçlar kullanılabilir.

Ekleyen : EmPeRYaL

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (4 Yorum)

  • Allah kimsenin başına vermesin diyelim.

  • Herseyın bası stres sanırım, kafamıza bır sey takmamız gerekır ama malesef ufacık sorunları bıle mesele halıne getırıyorz ee tabı buda beraberınde her turlu rahatsızlıgı getırıyor, dıkkat etmek gerekıyor.

  • Allah YarcımcıLarı Olsun bu SıkıntıLarı Çekenlerin Gerçekten Zor

  • Kronik YorgunLuk TenbeLLikten GeLiyor Bence,Bir Insanin Aktiv OLmasi Lazim.Ayagini Sicak Tut Basini Serin,Kendine Bir Is BuL Düsünme Derin.Bunu BiLir Bunu Derim.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?