takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
11 Eylül, 2010
6 yorum
2.499 okunma
Yazı Kategorisi : Genel
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Kitap Okumanın Yararları

kitap okurken çok güzel wakit geçiririzz ..
wakit öyle hızlı geçer ki inanamayızz bazenn ..
bazı kitaplar wardırr : size ikinci bi hayat yaratır kitapta olanları kendi hayatınızda olanlar gibi benimsersinizz çok özel bi şeydir kitap okumak ..

Okumak insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar.

Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi yetişmiş olacaktır. Kendisini yetiştirmiş okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar.

Kitap okumanın zihni gelişmeye katkısı aslında anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. ya da 7.aydan itibaren dış dünyayı işitebilir. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişimi sağlıklı olmaktadır. Kitap okunan ve kitap okuyan çocukların düşünceleri diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artmaktadır. Okuma çocuğun kelime hazinesini de arttırmaktadır.

Birçok aile çocuklarının kitap okumamasından şikayetçidir. Kitap okurken sıkılan çocuk nedense saatlerce televizyon ya da bilgisayar karşısında kalabilir ve nedense sıkılmaz. Bilgisayarda oyun oynayarak televizyon seyrederek büyüyen çocuklarımız gittikçe okuma isteklerini yitirmekte ve okumanın sağladığı imkandan mahrum kalmaktadırlar. Karakter gelişimi bilgiyi ve araştırmayı seven insanların yetiştirilmesi ile mümkün olur. Çocukların kendilerini okuyarak yetiştirmeleri gerekir. Çünkü eğitim sürecinde çocuklara her şey anlatılmaz yani buna imkan yoktur. Yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen kişilerin sayısının artması için kişiye çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların eğitim süreçleri de çok daha başarılı olmaktadır. Buda anne – babaların işlerini kolaylaştırmaktadır. Kitap okumayan nesillerin fikir üretme kabiliyetleri körelmektedir ve başarılı bir iletişim kuramamaktadırlar.

Çoğunlukla iş sonrası – okul sonrası ya da evde televizyon karşısında amaçsızca elimizde kumanda kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Yine bunun gibi tren otobüs taksi uçak gibi ulaşım araçlarında seyehat ederken de kitap okuyabiliriz ve zorunlu olarak geçen bu boş zamanları değerlendirebiliriz. Sahip oldukları her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan batılılar kitap okuma alışkanlıkları ile göz doldurmaktadırlar. Ne yazık ki biz onlar gibi olamadık hala.

Gazete ve dergilere oranla çok daha kapsamlı bilgi içerir kitap. Kitaplar hakikaten çok faydalıdır. Bazılarına pahalı gelir kitap. Ama aynı kişiler mevzu içki sigara alkol vb olunca çok rahat para harcayabiliyor. Üstelik bu miktar kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını bulabilmektedir. Kitap bize kattıklarını düşünürsek hiçte pahalı değil. Lütfen kitap okuyalım!

KİTAP OKUMANIN YARARLARI

1-Kitap Okuma Bir İlaçtır:
2-Kitap Okuma Hayatı Sevdirir
3-Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.
4-Kitap Okuma Stresi Azaltır
5-Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır
6-Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar
7-Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar
8-Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur
9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.
10-Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.
11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.
12-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.
13-Dünyaya bakış açımızı değiştirir.
14-Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.
15-0kul hayatındaki başarıları pekiştirir,
16-Hayal gücümüzü geliştirir.
17-Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

Okuma olayı bir uzun yolculuktur; beşikle başlar, mezarla biter. Okulla beraber biten okumalar yarıda kalmıştır. Okuma iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister. Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış. Her arayış içinde bulma heyecanını barındırır. Bulursunuz, ikinci, üçüncü… Arayışlar başlar. Umut ve heyecan, okumanın ayrılmaz iki vasfıdır. Okuma insanlığın, umut ve heyecan da canlılığın şartıdır.(Alıntı)

Kendimcede Bir Ekleme yapmak istiyorum.Kitap Okumanın Toplumlar İçin Nekadar Faydalı Oldugunu Çogumuz Biliyoruz.Ve Yukarıdada ANlatıldıgı Gibi Bir Toplumun Gelişim Düzeyi Egitimden Geçmektedir.Egitimsiz Bir Toplum ise Geri Kalmış Ülkeler Arasında Yer  Almaktadır.Ülke Olarak ise Biz Gelişmete Olan Toplumlar Arasında yer Almaktayız.Öncelikle  Kitap okuma sevgisini Çocuklarımıza Çocukluk Çagında Aşımalıyız.Çnkü Çocuk yaşta Bu Sevgiyi Aşılarsak Büyüdügü Zaman İse Kitap Okuma Sevgisinin Tiryakisi Olur.Her Aile Bunu Yaparsa Toplum Olarak Egitimli Bir Toplum Haline Geliriz Buda Demek Oluyorki Gelişmiş Ülke Konumuna gelmiş Oluruz.Egitim Bir Toplumun Çok Yararları vardır.Yukarıda Kitap Okumanın Yararlarına Deginilmiş.Ben ise Egitimli Bir Toplumun İçinde Yaşayan Kişilere Daha İYİ Refah Düzeyi Saglayacaktır.Buna Örnekler Verirsek Ülke Ekonomisi Gelişir Buda Gayri Safi Milli Hasılayı Artırır Artan Gayri Safi Milli Hasıla Kişi Başına Milli Hasılayı artırır.Kısacası Bu Trenin Vagonuna Benzer Sıranalıp Gider.Onun İçin Elimizden GELDİGİNCE Çocuklarımıza Kardeşlerimize akrabamıza cevremizdeki tanıdıklarıma vs.Bunu Aşımalıyız.Tabiki Önce Kendimizden başlamaşıyız Yoksa Ters Tepki yaratır.Önce kendin Yap sonra bize Öner OlurJ..Herkezİ Kitap Okumaya Davet Ediyorum.Kendimce Bir Kitap=Bir Adım Aydınlık Demektir.Herkese Tşk Ediyorum

Ekleyen:Berkant

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.
ETİKETLERİM :

Benzer Yazılar


sohbet.org

Sohbet.ORG Gizlilik Yasal Uyarı Sözleşmesi Sohbet sitemizin yasal ve telif ...

admin
0

Uzun zamandır beklenilen WhatsApp sesli arama özelliği sonunda ...

admin
3
mobil chat

Arkadaşlar şimdi sizlere adroid telefonumuzdan sohbet sitelerine nasıl ...

seker
7

YORUMLAR
Yorumlar (6 Yorum)

  • Paylasim icin tsk.ler

  • Cok severim ve sürekli okurum helede sürükleyici oldumu tamam yolda sokakta evde arabada hiç elimden düşmez tavsiye ederim okuyun insanı rahatlatıyor.

  • KitapLar insanın afakını deruniLeştirir,yeni bir perspektif katar,kişiLere zor işLerin ustesinden geLme kabiLiyeti kazandırır,nezaket ve inceLik verir,konuşma diLini mukemmeL kıLar,gunceL hayatta iyi bir hatip oLur…v.s.Okumak Lazım hakikaten

  • Ben Kendim Parcanın Altına Yorumumu YAPTIM.Ve Sloganım İse Bir Kitap=Bir Adım AydınLık.

  • Kitap bir adım aydınlık değil koskoca bir gökyüzü.

  • Valla sanırım yasın verdıgı bır durum eskılerden cok severdım okumayı ama sımdı kıtap okumaya baslayınca sıkılır oldum.Tşk ler paylasım ıcın.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?