takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
6 Nisan, 2011
yorum yok
1.095 okunma
Yazı Kategorisi : Astroloji
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Keltik Astrolojisi

Druid zodyağını temel alan Keltik Astrolojisi, Britanya adalarında milattan önce 1000 yıllarında yaşamış olan Keltik rahiplerinden oluşan bir din grubunun varolmaya dair felsefi sorulara cevap aramasını esas almıştır. Kelt Astrolojisinde ise zaman geçidine odaklanan ve zamandaki bir anın eşsiz doğasını vurgulamaktadır. Druidler, Keltik Rahipleri, bunu doğayı inceleyerek yaparlardı, ağaçların,vahşi varlıklarının dilini ve gel-gitleri anladıklarına inanılırdı. Ay’ın çeşitli dönemlerine göre ökse otu ve buna benzer bitkileri kestiklerine dair kanıtlar mevcuttur.

Keltlerin bilinen il ritüel takvimi, 13 aydan oluşan lunar takvimidir. Bu takvime göre her ay 28 günden oluşmaktaydı. Yılın her ayı, ağaçların isimleriyle adlandırılmış, her ağacın sihirli özellikleri olduklarına inanılırdı. Bu bilgilerin temelleri Ogma adlı şairin, şamanik alfabe ile şifrelenmiş eserlerinde bulunmaktadır. Fakat yine de, Druidlerin yazılı kaynak tutmaktan nefret etmelerinden bu konular hakkında yazılı kanıtlara pek rastlanmaz.

astronomiyle ilgili bir terimin günümüz İskoç dilinde hala kullanıldığını belirtir. Ellis, Druidler o dönemdeki kehanetlere ek olarak astrolojiyi de kullandıklarına dair şu kanıtı öne sürmektedir, “onların astrolojisinin de ayın dünyanın etrafında dönmesini esas alan 27 ya da 28 günlük ay dönemi odalarını kullanan Hindu astrolojisi gibi ay-bazlıdır” der..

Drudiksel inanca göre temelde doğa ve doğa üstü enerjiler üzerine sahip olunan bilgiler vardır. Bu enerjiler ruhlarla, ağaçların sahip olduğuna inanılan dryadlarla tanımlanırlar. Druidlerin bir tür Zodyak çarkları vardı ve batı astrolojisindeki güneş üzerine odaklanan çarkın tersine bu çarkın odak noktası ay ve lunar daireleri oluşturuyordu. Her ay aynı anda bir ağacı, koruyucu hayvan ve Keltik tanrısını temsil eder. Ogham alfabesinden bir harfi de temsil etmektedir. Robert Gravez’in dilimize kazandırmış olduğu Ogham – bazlı Ketlik ağaç takviminin içinde ne kadar şiirsel gerçek taşıdığı ile gerçekten varolduğu konusunda da herhangi bir kanıt yoktur. Her ayın insanını da o ayın iki haftasında(yeniay) ve son iki haftasında(dolunay) doğmuş olmalarına göre iki tipe ayırmışlardır.

Ekleyen Diyar

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.
ETİKETLERİM :

Benzer Yazılar


Yay burcu insanı her zaman ideallerine bağlı, iyimser ve aynı zamanda ...

admin
6

Doğum tarihi: 22 Haziran – 22 Temmuz Grup: Su ve negatif Burcun ...

admin
9

Doğum tarihi: 21 Mayıs – 21 Haziran Grup: Hava ve pozitif Burcun ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?