takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
19 Kasım, 2011
yorum yok
985 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Kan Grubu ve Felç Riski

Kan grubunun felç riski üzerindeki etkisini biliyor musunuz? Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarınagöre kan grubu, felç riskini etkileyebilir. En riskli kan gruplarını ise AB kan grubuna sahip insanlarla B grubuna sahip kadınlar oluşturuyor.

Brigham and Women’s Hospital’dan uzmanlar tarafından yürütülen bir araştırma, B kan grubuna sahip kadınların ve AB kan grubuna sahip insanların felç geçirme riskinin, kan grubu 0 olan insanlara oranla daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan uzmanlar, kan grubunun, alyuvarların yüzeyindeki proteinlerle ilişkili olduğunu, insanların bağışıklık sistemlerinin çok erken yaşlarda bu özelliklere göre şekillendiğini, bazı kan gruplarının alyuvarların kümelenmesini ve damar yüzeylerine tutunmasını daha mümkün kıldığını, bunun da pıhtı oluşumuna yol açtığını dile getirdiler.

Yaklaşık 90 bin erkek ve kadında tespit edilen 2 bin 901 felç vakasının incelendiği araştırma sonuçlarına göre, B kan grubuna sahip kadınların felç geçirme riskinin ise 0 kan grubu olanlara oranla %15, AB kan grubuna sahip kadın ve erkeklerde felç geçirme riskinin 0 kan grubu olanlara göre %26 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

KAN GRUBU TEK BAŞINA FELÇ SEBEBİ DEĞİLDİR.
Araştırmanın başkanlarından Doktor JoAnn Manson, son verilerle insanları paniğe sevk etmeyi amaçlamadıklarını ancak bulguların, herkesi sağlıklarıyla ilgili önlem almaya teşvik edecek yeni bilgiler sunduğunu dile getirirken, kan grubunun tek başına felç riski oluşturduğunun söylenemeyeceğini de dile getirerek, genler, az egzersiz, yoğun alkol ve sigara tüketimi gibi başka faktörlerin de felç riskini belirlediğini belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalarda da 0 kan grubuna sahip kimselerde ise kanama riskinin daha fazla olması nedeniyle pıhtı oluşumunun daha nadir görüldüğü, A, B ve AB kan grubuna sahip insanlarda kalp krizi riski ve felce yol açan pıhtı oluşumunun daha yüksek olduğu belirlenmişti.

Amerikan Kızılhaçı’na verilerine göre, en az rastlanan kan grubu konumunda yer alan AB’nin görülme oranları beyazlarda ve siyahilerde %4, Hispaniklerde %2, Asyalılarda ise %7 iken, 0 kan grubuna yani “evrensel donerler” olarak bilinenler ise Hispanik kökenlilerde %57, siyahilerde %51, beyazlarda %45 ve Asyalılarda %40 orana sahiplerdir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?