takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
29 Kasım, 2011
5 yorum
12.238 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Işık ve Göz Sağlığı

Genel olarak insanların ev ve ofis de daha çok zaman geçirdiği düşünüldüğü taktirde sağlık için dikkat çeken bir nokta ortaya çıkıyor. Bu nokta Göz sağlığına işaret etmektedir. Göz sağlığı için de en doğru aydınlatmayı seçmek büyük önem taşıyor. Şayet, yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek göz yorgunluklarına, gözde kuruluğa ve baş ağrısına neden olabiliyor.

Dünyagöz İzmit Hastanesi’nden Op. Dr. Özcan Keskin, göz sağlığı için ofiste ve evde kullanılan aydınlatmaların büyük önem taşıdığını söyledi. Keskin, ”Ofislerde kullanılan ışığın odanın her bölümüne homojen dağılması gerekiyor. Çalışma yüzeyinin parlaklığı, bakılan nesnenin parlaklığının en az üçte biri olmasına dikkat edilmeli. Bu nedenle ofis ortamlarında genel ışık veren aydınlatmalar, kompakt floresanlı armatürler veya floresanların seçilmesini öneriyoruz. Spot ve halojen gibi direkt ışık veren aydınlatmaların ise sadece vurgulanmak istenen noktalarda kullanılmasına özen gösterilmeli.” şeklinde konuştu.

IŞIĞIN YETERLİ OLMAMASI ÇOCUKTA GÖZ BOZUKLUĞU NEDENİ
Op. Dr. Keskin, özellikle gelişim çağındaki çocukların çalışma ortamlarında ışık düzeninin iyi planlanması gerektiğini belirtip, Çocuğun çalışma masasındaki aydınlatmanın gün ışığı gibi tüm renkleri doğru haliyle göstermesi, göz sağlıklarını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarını sağlamak için çok önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Az ışıkta veya halojen olmayan aydınlatma altında uzun süre çalışan çoğun gözleri çabuk yorulur. Bu durum okuduğunu iyi görememe ve yavaş algılama, çabuk sıkılma gibi sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple çalışma ortamları aydınlık olmalı ve ışığın direkt gözlerine yansımamasına dikkat edilmelidir.”

GÖZLER TELEVİZYON IŞIĞINDA YORULUYOR
Göz sağlığı için televizyonun kesinlikle karanlıkta izlenmemesi gerektiğini de ifade eden Op. Dr. Özcan Keskin, sebeplerini şu şekilde sıraladı: “Çevre karanlık ve TV ekranı çok ışıklı olduğu durumlar gözde yorulmaya nedenolur.. Özellikle ışığın dengelenmesi açısından televizyonun bulunduğu bölümün aydınlatmasının iyi olması gereklidir. Evlerimizde tasarruflu lamba olarak da bilinen akkor halojen lambaların seçilmesi uygun olur. Yalnız bu lambaların çıplak olarak kullanılmaması ve ışığının doğrudan göze gelmemesi gerekir. Fazla ışık göz kuruluğu nedenidir. Işıklar ortamı ısıtır. Aşırı ısınma gözlerde kuruluğa neden olabilir. Kuruluk ise gözde kızarıklık, batma ve kum varmış gibi takılma ve yanmalara sebep olabilir. Göz kuruluğuna karşı önlem olarak direkt ışıklardan kaçınmak gerekir ancak bu mümkün değilse yüzümüzü sık yıkayarak, soğuk kompresler uygulayarak ya da gözyaşı damlalarıyla gözyaşımızın kurumasına da engel olabiliriz.”

Op. Dr. Keskin bunların yanı sıra göze direkt gelen ışıkların bazı yatkın kişilerde migren ataklarını tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulunurken şöyle devam etti: ”Bazı insanlarda göze direkt ışık gelmesi migren ataklarını tetikleyebilir. Migreni olan kişiler ağrıyı gözlerinde hissettiklerinden bunu göz ağrısı sanırlar, ancak ana neden migrendir. Böyle kişilerin gözlerini, direkt ışıklardan mutlaka korumaları gerekir.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (5 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?