takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
23 Kasım, 2011
yorum yok
981 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Gribin Belirtileri Nelerdir

kis aylarinda bol bol kivi mandelina portakaö yemegi ihmal etmeyelim,dikkat edilmesi gereken en onemli bilgileri sizlere aktarmak istedik

saglikli yasamlar….

Grip , aniden başlayan bulgular ile kendini gösterir.

Kişi kendini çok iyi hissederken bir anda hastalanır. En yaygın belirtileri arasında gelenleri şöyle sıralayabiliriz:

-38-39 C civarında ateş

-Başağrısı

-Vücutta genel ağrı (özellikle sırt, kol, bacaklarda olmak üzere)

-Birden başlayan ve 2-3 hafta süren yorgunluk

-Genellikle kuru öksürük

-Bazen burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı

-Üşüme, titreme, terleme

-İştah kaybı

Grip hastalığını atlatmak için ne yapmalı?

-Her şeyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahati yapmalı.

-İstirahat ile beraber doktor tavsiyesi ile alınacak ilaçlar, hastalığın hafif atlatılmasını sağlayabilir.

-Hastalık süresince sıvı alımı çok önemli. Bu nedenle su, meyve suyu ve kafeinsiz içecekler almaya dikkat etmeli.

-Suda eritilerek hazırlanan gribe karşı etkili ilaçlar sıvı alımını arttırdığı ve hızlı etki gösterdiği için kullanmaya uygundur.

-Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrattan zengin diyet uygulanmalıdır .

-Yatarken başın yukarıda tutulması (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.

-Bulunulan ortamın uygun ısıda olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmeli, havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.

-Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

-Antibiyotiklerin yanlış kullanımı istenmeyen sonuçları beraberinde getirebileceğinden antibiyotik türü ilaçlar hekime danışılmadan alınmamalıdır.

Gripten korunmak için etkili çözümler

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan bulgular genellikle 7-10 günde iyileşme ile sonuçlansa da, bazen sinüzit, bronşit veya zatürre gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu nedenle gripten korunma çok önemlidir. Özellikle grip salgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alacağınız basit önlemler ile gripten korunabilirsiniz:

Dengeli beslenin
Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum organları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir.

Vitamin alın, bağışıklık sisteminiz güçlensin
Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için antioksidan olarak da görev yapan A ve C vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşil biber, karnabahar, mandalin, maydonoz, roka, tere ve meyvaların tüketilmesi ile bu vitaminleri sağlayabiliriz. Taze sıkılmış meyve suları da vücudun gribal enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili olacaktır. Ancak ısı ve ışıktan kolayca etkilenip bozulan bir yapıya sahip olan C vitamininden maksimum fayda sağlayabilmek için meyve sularını bekletmeden tüketmek gerekiyor.

Yeterli miktarda su için
Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır.

Stresten uzak durmaya çalışın
Stres, vücut direncini azaltarak hastalıklara davetiye çıkaran en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, çeşitli yollar ile stresten uzaklaşmak sağlıklı kalmayı da beraberinde getirecektir.

Sigara içmeyin
Sigara da aynı stres gibi vücut direncini azaltır. Ayrıca virüs yüklü damlacıklar, sigara içilen ortamlarda, dumana yapıştıkları için hastalık yapıcı özellikleri artar.
Kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışın
Toplu taşıtlar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde hapşırma yoluyla yayılan virüsler büyük bir hızla hareket ederek 3- 4 metre uzağa yayılabilir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kalabalık yerlerde bulunmayın, tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat edin.

Düzenli uyuyun
Bir gece uykusuz kalındığında, virüslere karşı savaşan vücut hücreleri yarı yarıya azalmaktadır.

Aşırı sıcak ortamlardan kaçının
Özellikle kış mevsiminde daha çok kapalı ve sıcak ortamlarda bulunmak , solunum mukoza hücre zarlarının kurumasına neden olacağından virüslerin vücuda girişini kolaylaştırabilir.

Ekleyen Diyar

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.
ETİKETLERİM :

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?