takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
12 Mayıs, 2012
2 yorum
1.493 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Sağlıklı Uyku Tavsiyesi

Düzenli uyku için verdiğimiz tavsiyeler üzerine gerçekleştirdiğimiz ilk yazı dizisinde kısaca düzenli uykuda uyku saatlerinin öneminden bahsettikten sonra Şimdi Sohbet.Org ailesi olarak siz değerli Sohbet.Org misafirlerimize düzenli uyku için uyuduğumuz ortama dair bir kaç genel tavsiyemiz olacaktır.

Yatılan ortamın ve yatağın uykuda ne kadar çok önemi olduğu konusunda gerek reklamlarda, gerek haberlerden gerekse internet kullanan bireyler olarak bizler pek çok yerde gördük ve görmeye devam edeceğiz.

Maalesef günümüzde hala yün yatakların önemi tartışılmaz önemde olmasına rağmen, ortapedik yadaklarda yatanların yün yatakta yatanlara göre çok daha sağlıklı olduklarıda görülebilmektedir. Gerek alışkanlıklardan gerekse kışın sıcak tuttuğu için pek çok kesim tarafından tercih edilen yün yatakta uyuyan insanların, ortapedik yataklarda uyuyan insanlara göre daha fazla sağlık sorunu oluştuğu ve bu sağlık sorunlarının başında sağlık verilerine göre en fazla bel ağrısının şikayetinin geldiği aşikârdır. Tabi bu duruma her ne kadar yine sıcak tuttuğundan dolayı toplumun belirli kısmı tarafında tercih edilse de yün yastık kullanımında beraberinde getirdiği boyun ağrısı vakalarını eklemek mümkündür.

Sadece yatak ve yastığın düzenli ve rahat bir uyku uyumak için tek başına yeterli olduğunu düşünmek, uyuduğunuz ortamı göz ardı etmenize ve ortamla ilgili olası problemleri göremeyerek, uyku düzenine ve sağlığa olumsuz etkileri gözden kaçırmanıza neden olacaktır. Uyuduğunuz ortamda; hem düzenli şekilde uykuya engel olacak hemde sağlığı olumsuz şekilde etkileyeceği için sigara kullanımı, rutubet ve küfün yer almamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ortamda bu tür sorunların varlığında ise saatinde uyuyan bir insanın gece rahatsızlanarak kalkmasına ve uyku düzenin bozulmasına yol açacağını, ayrıca sağlığınıda olumsuz etkileyeceğini görmeniz gerekmektedir.

Yukarıda yazılanlara ek olarak rahat bir uyku için, imkanınız olduğu sürece her gün düzenli şekilde duş almanız günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayarak rahatlamanızı ve yatağınızda daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Sohbet.Org ailesi olarak, düzenli uyku için; yatağınız, yastığınız ve yattığınız ortamın önemine dair verdiğimiz bu genel bir kaç tavsiyeye uymanız uyku düzeniniz ve dolayısıyla sağlığınızın bozulmamasını sağlayacağını altını çizerek belirtiyor ve düzenli uyku için tavsiyelerimize dair ikinci yazı dizisinin burada sonlandırıyoruz.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (2 Yorum)

  • Çok detaylı ve çok faydalı bilgiler
    tşk ederim (:

  • Evet Uyurken Yer Ver Yatak degişikligi İnsanda Uykusuzluga Yol acabiliyor.Kendimden biliyorum.Yastıgımı Degiştim mi O Gece Uyuyamıyom Mesala.Yr degiştim mide Öyle.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?