takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
29 Ekim, 2011
yorum yok
1.089 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Diyet Sonrası Kilo Alma

Her insan diyet yapıp kilo verdikten sonra geri almamanın ne kadar zor olduğunu iyi bilir Bilim insanları ciddi oranda kilo verdikten bir yıl sonra bile, hormonlar yemek yeme konusunda ısrar etmeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, diyet yaptıktan sonra verdiği kiloları geri alanların biyolojik bir dürtünün kurbanı olduğunu gösterdi. Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacı Joseph Proietto, “Tekrar kilo alan insanlar kendilerine o kadar da acımasız davranmamalı. Çünkü yemek bizim en temel dürtümüz” dedi.

50 aşırı kilolu ve obez hasta 10 haftalık bir diyet programına alınması ile ilgili araştırma New England Journal of Medicine adlı dergide yayımlandı. Araştırmacılar, ağırlıklarının en az  %10’unu kaybeden hastaların davranışlarını gözlemlemek istiyordu. Sonuçta, hastaların 34’ü bu kiloyu verebildi.

Hastalara 8 hafta boyunca ağır bir diyet programı uygulandı ve sonraki 2 hafta boyunca aşamalı olarak yeniden her gün yedikleri yemekler verildi. Toplam 10 haftalık programda, hastaların her biri ortalama 13.6 kilo vermeyi başardı. Ancak hastaları sonraki 1 yılı içinde de takip eden araştırmacılar, bu süre içinde ortalama 5.4 kilonun geri alındığını gördüler.

Bundan sonra, bilim insanları iştahı etkileyen hormonları incelediler. Sonuç, hormon seviyelerinin diyet programı öncesi ve 1 yıl sonrasındaki farkta bulundu. Toplamda 6 hormon hala iştahı artırıyordu.

Uzmanların cevap aradığı bir diğer konu, ”Neden diyet yapan birinin vücudu bu duruma isyan ediyor” sorusuydu.

Bilim insanlarına göre, bunun cevabı insanın evrimsel kalıtımında gizli olup kilo vermek ise vücut tarafından hayatta kalma ve üreme dürtülerine tehdit olarak algılanıyor. Bu sebeple, diyetten sonraki 1 yıl boyunca hormonların kiloları geri almak için savaşması normal karşılanıyor.

Uzmanların bu konudaki çözüm önerisi ise çok basit: ”Kilo vermeye çalışacağınıza, henüz zayıfken kilo almamayı deneyin.”

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?