takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
29 Eylül, 2010
3 yorum
2.028 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Çoklu Kişilik Bozukluğu

 

Çoklu kişilik bozukluğu olan hastalar en az iki kişiliğe sahiptir. Hasta devamlı olarak bu iki kişilik arasında geçiş yapar. Ayrıca bu kişilerde hafıza kaybı da gözlemlenir.

İnternette çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili bir çok bilgi bulunmaktadır. Bunun dışında bilgi almak istiyorsanız ruh sağlığı uzmanına danışabilirsiniz. Buna karşılık hastalığın nasıl tedavi edildiğine dair geniş çaplı bilgiler bulmak mümkün değildir. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması uzun zaman alabilir. Belirtiler zaman içerisinde tedavi edilebilir. Hastalığın önüne geçmek için uygulana birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Psikoterapi: Bu tedavi yöntemi en bilinen ve en etkili yöntemdir. Psikoterapi’nin diğer bir adı konuşma terapisidir. Terapist ile hasta konuşarak durumu iyileştirmeye çalışır. Terapi boyunca terapist hastanın bu duruma gelmesinde hangi travmatik olayların etkisi olduğunu bulmaya çalışır. Terapist hastalığa neden olayları keşfettiğinde durumu iyileştirmeye başlar.

İlaç tedavisi: Psikoterapi’nin yanı sıra reçeteli ilaçlar hastalığın tedavisinde etkili olabilir; fakat şu anda hastalığı tamamıyla iyileştirecek bir ilaç yoktur. Şu anki ilaçlar sadece hastalığın etkilerini yatıştırmak için kullanılır. Normal şartlarda çoklu kişilik bozukluğu bulunan kişiye ilaç tedavisi önerilmez; çünkü kişinin davranışlarını kontrol etmek mümkün olmadığında ilaç tedavisi düzenli olarak uygulanamayabilir.

Hipnoz: Hipnoz kişi rahatlatmaya yarar. Kişi hipnoz olduğunda bazı duygu ve hatıralar üzerine yoğunlaşır. Terapist hastanın rahatsızlığa neden olan hatıralarını ve duygularını hedef alarak durumu düzeltmeye çalışır.

Çoklu kişilik bozukluğu çok ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer çevrenizdekilerden birinin bu tür bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana gitmesini önerin. Hatalığın erken teşhis edilmesi iyileşme sürecini hızlandırır.

Ekleyen : EmPeRYaL

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.
ETİKETLERİM :

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (3 Yorum)

  • hım gerçekten garip bir hastalıkmış.

  • Allah kımseye vermesın boyle bır rahatsızlık gercekten cok zor, dusunsenıze bygun soz verıyorsunuz yarın unutuyorsunuz ve hatırlamıyorsunuz bıle yaptıgınız gorusmelerı enteresan Allah herkese şifa versın.

  • Gercekten Cok Enteresan Bir RahatsizLikmis,Bu RahatsizLiga Sahip OLan KisiyLe Is Yaptigini Düsünsen Vay Senin HaLine 🙂

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?