takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
12 Mayıs, 2012
3 yorum
1.566 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Doğru Duzenli Uyku İçin

Sohbet.Org ailesi olarak siz değerli Sohbet.Org misafirlerine, düzenli uykunun önemine dair verdiğimiz tavsiyelerin üçüncü ve son yazı dizisiyle karşınızdayız. İlk yazı dizimizde düzenli uykunun öneminde saatleri, ikinci yazı dizimizde ise düzenli uykunun için yatağın ve ortamın öneminden son yazı dizimizde ise insandaki yapısal sorunlardan ve çalışma saatlerine bağlı olarak yapılacaklardan söz edeceğiz.

Uyku düzeninizin bozulmaması açısından yani sağlıklı ve rahat bir uyku için yediklerinize özen göstermeniz gerekmektedir. Tabiatı gereği her insanın farklı olması ve farklılığı ortaya çıkaran yapısal durumlardan ötürü aldığınız besinlere çok dikkat edilmeli, sağlığınızla ilgili başka şikayetleriniz varsa bu şikayetleri göz önünde bulundurarak yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Pek çok doktorun genel tavsiyesi uykudan en az iki veya üç saat önce ve son yemeğinizi çok yağlı olmaması şartıyla yemenizden yanadır. Bu zaman zarfında vucudunuz yediklerinizi rahat şekilde sindirmenizi ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Ayrıca uyku saatine yakın kafein içeren içeceklerden uzak durmanız gece rahat uyumanız açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Pek çok ülkede çalışan insanlar, çalışma şartları gereği vardiyalı çalışabilmekte ve kimi zaman mesaiye kalabilmektedir. Bu çalışma şartlarına tabi olan insanlarında yediklerine özen göstermesi ve yatmadan önce özellikle yağlı yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Rahat bir uyku için ayrıca iş dönüşü duş almanız, yatağınızın, yastığınızın ve yattığınız ortamın ikinci yazı dizimizde anlatılanlara uygun olmasına ve düzenli uyku ile ilgili ilk yazı dizimizde yer alan yorgunluk veya uyuşukluk gibi problemleri ortadan kaldırmak için çok uzun süre yatmamaya özen göstermelisiniz.

Düzenli uykunun önemi konusunda yukarıda ve diğer yazı dizilerinde yazdıklarımıza ek olarak, Günümüzde “uykusuzluk” şeklinde tabir edilen rahatsızlık pek çok insanın sağlık şikayetlerinde üst sıralarda yer almaya devam etmektedir. Tabi uykusuzla neden olan sebepler, insandaki yapısal veya psikolojik etmenlerden kaynaklanabilmektedir. Yediklerinize içtiklerinize dikkat etmenize rağmen fiziki anlamda rahatsızlığınız söz konusu ise veya fiziki olarak herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olmadığınız halde uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, bu sorunları gidermenin en önemli çıkış yolu doktorlardan geçmektedir. Bu tür konularda şikayetleriniz varsa doktora görünmeniz ve doktorunuzun size vereceği tavsiyelere özenle uymanız gerekmektedir.

Sohbet.Org ailesi Olarak siz değerli Sohbet.Org misafirlerimize çalışma şartları ve yapısal sorunların düzenli uyku yeri hakkında genel tavsiyelerimizi sıralayarak düzenli uyku için tavsiyelerimizi burada sonlandırıyoruz.

Düzenli uykuyla, rahat ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…

Hoşçakalınız.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Yorumlar (3 Yorum)

  • Sensiz geçen günlerimde Acı en sadık dostum, hasret en dertli arkadaşım, sabır ise en değerli kardeşim oldu. Seni Seviyorum…

  • Uyku düzenim neredeyse 0 bu günlerde

  • uyku önemli insanın çalışabilmesi yaşantısını devam ettirmesi acısından duzgun günde en az 8 saat uyumak lazım.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?