takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
10 Nisan, 2011
yorum yok
1.704 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Bitkisel Caylarin Yan Etkileri

Hep bitkisel çayların yararlarından söz ediliyor. Oysa her derde deva olarak lanse edilen bitkisel çayların zararları da var. Bitkisel çaylar, doğru oranda tüketilmediği zaman bakın hangi hastalıklara yol açıyorlar?

Toplumda bitkisel ürünlerin zararsız olduğuna dair yanlış bir inanış var. Oysa durum farklı. Her derde deva olarak lanse edilen bitkisel çaylar doğru oranda tüketilmediği zaman pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Şişmanlığın ve kilo fazlalığının tedavisinde, kilo vermeye yardımcı olmak üzere bitkisel çaylar kullanımı yaygınlaşmıştır. Toplumda bitkisel ürünlerin zararsız olduklarına yönelik var olan genel yanlış inanış, yine bu ürünlerin zararsız olduğuna dair reklamlar, kolayca temin edilebilir olmaları geniş kitleler tarafından yaygın olarak kullanılmasına yol açmaktadır.

Yapılan araştırmalarda bitkisel form çayların bileşenine esas olarak laksatif ve diüretik etkileri olan maddeler girdiği kanıtlanmıştır. Bu maddelerin vücut için toksik (zararlı) etkileri olduğu saptanmıştır.

İsmini sık duyduğunuz veya aktarlara gittiğinizde kolayca bulabileceğiniz bazı form çayların içeriğine giren bitkilerin kullanım amaçlarını şöyle gruplayacak olursak;

Laksatif etkileri bulunanlar: Simameki, barut ağacı kabuğu, mürver, bamya çiçeği, aloe vera.

Diüretikler: Funda, altın otu, papatya, ıhlamur, biberiye, ısırgan, civan perçemi, kiraz sapı, mısır püskülü, rezene, ardıç, mürver, yeşil çay, alıç çiçeği, meyan kökü, hibiskus, at kuyruğu, avokado yaprağı, hindiba, ayrık kökü, şahtere, çıban otu, huş ağacı yaprağı, kara hindiba, aynısafa çiçeği.

Terlemeyi arttıranlar: Ihlamur, melisa, ardıç, mürver, yeşil çay, defne yaprağı, aynısafa çiçeği.

Safra arttırıcılar: Papatya, biberiye, hibiskus, karahindiba.

Sindirim sistemi uyaranları: Biberiye, küçük kantaron.

Gaz gidericiler: Papatya, adaçayı, anason, civan perçemi, melisa, rezene, hindiba, Frenk kimyonu, nane.

Aşağıda çok kullanılan form çaylarının içerisinde bulunan bazı bitkilerin vücut için olumsuz etkilerine bakacak olursak;

• Sinameki, barut ağacı kabuğu, aloe vera: Elektrolit bozukluklarına bağlı belirti ve bulgular, karaciğer sorunları, böbreklere olmsuz etki, kanamalı kolit, bağırsak mukozasında pigment birikimine neden olabilen durumlar, el ve ayak parmaklarındaki kemiklerde şekilerde bozulma görülebilir.

Ekleyen Diyar

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?