Bilgisayar ve Göz Sağlığı

Televizyon ve sinemadan bilgisayar kullanmamaya kadar pek çok modern teknolojik ürün göz sağlığına tehdit unsuru niteliğindedir. Sizlere Sohbet.Org ailesi olarak bu konu hakkında bilgi verip önemleri sıralayacağız.

GÖZ SAĞLIĞINA BİRİNCİ TEHDİT BİLGİSAYARDIR
Göz doktorları bilgisayar kullanımının göz hastalıklarına neden olan en büyük etmen olduğunun altını çiziyor. Gözlerde kuruluk, kızarma, yanma ve baş ağrısı göz problemlerinin semptomları arasında sıralanıyor.

GÖZLERİ BİLGİSAYAR EKRANI NEDEN ETKİLER?
Gözlerin sağlığını koruyabilmesi için göz kırpmak çok önemlidir. Bilgisayar başında çalışırken gözlerimizi çok nadir kırparız. Bu nedenle gözler kurur. Göz yorgunluğu ve kuruluğunun sebebi budur.

Gözlerimiz anatomik olarak görüş açısına göre hareket etmeye ve uzaklığa göre büyümeye-küçülmeye hazırlıklıdır. Monitör başında 10 saat geçiren bir kişinin gözleri bu imkanı bulamaz. Gözler tek bir noktaya bakmaktan yorulur.

En iyi ekran olsa dahi gözün doğası gereği alışık olduğu görsellerin yerini tutamaz. Ayrıca ekrandan yayılan radyasyon da gözün çalışma prensibini engelleyici etki gösterir.

sohbet

Diğer bir etmen ise bilgisayar ekranındaki görsellerin normal hayattan farklılığıdır.

GÖZ SAĞLIĞINA OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN NELER YAPILIR
1-) A, B2, E ve C vitaminleri, kalsiyum gözlerin sağlığı için çok önemlidir. Gözlere iyi gelen besin maddeleri arasında havuç, peynir, balık ve taneli meyveler bulunur. Ayrıca özellikle sonbahar ve kış aylarında taze sıkılmış meyve-sebze suları da tüketilmelidir.

2-) Doktorların önerdiği ilk tedbir bilgisayar ekranının her saat başında kapatılarak gözlerin 10 dakika dinlendirilmesidir. Örneğin pencereden dışarı bakılarak gözün doğal çalışma düzenine dönmesi sağlanabilir.

3-) Kontakt lens kullanıyorsanız gözleriniz daha çabuk kuruyacaktır. Bunu engellemek için göz damlaları mevcuttur. Doktor kontrolünde bu tür göz damlalarını kullanabilirsiniz.

4-) Ekran çözünürlüğünün iyi olması ve oturma şekliniz de gözler için çok önemlidir. Dik bir pozisyonda, gözlerin monitörle aynı hizada olmasına özen gösterin.

5-) Monitörler için kullanılan filtre camlar, gözlere zarar veren UV ışınlarını tutar. Bu ürünlerin kullanımı oldukça faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kilo alma önerileri başlıklı makalemizde kilo almak için yapmanız gerekenler ve Kilo almanın yolları önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.