takip et
mobil
SOHBET GİRİŞİ
sohbet girişi
YAZI BİLGİLERİ
22 Kasım, 2011
yorum yok
1.519 okunma
Yazı Kategorisi : Sağlık
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder
Bir aşk hikayeni yada bir tanışma hikayeni bizimle paylaşmak istermisin ? gönder

Doğru Antibiyotik Kullanımı

Vücudunuza giren bakterilerin direnç kazanmasını istemiyorsanız, antibiyotikleri doğru şekilde kullanmalısınız. Aksi durumda bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açmasına sebep olur.

Uzmanlar, Gelişi güzel antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu belirtirken; Antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yaradığını, domuz gribi de dahil, grip ya da nezle gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramadığını sürekli dile getirmektedirler. Antibiyotikler sanıldığı gibi virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemediğini, iyileşme sürecini kısaltmadığını bilmeniz gerekiyor. Buna karşılık antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açıyor.

Antibiyotikler bakteriyel hastalıklarda işe yarar. Hastalığın bakteriyel olup olmadığına da doktor karar verir. Dolayısı ile antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve yalnızca doktor tavsiye ettiğinde kullanılmalıdır. Bu durumda da doktorun verdiği saatlerde, verdiği miktarda ve süre ile kullanmak özellikle hastalığın aşılması konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Antibiyotik kullanımında en çok yapılan yanlışlardan biri de grip veya nezle iken antibiyotik kullanmaktır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, domuz gribi de dahil, grip ya da nezle gibi viral enfeksiyonlarda işe yaramaz.

Uzmanlar, Antibiyotiklerin sanıldığı gibi virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemediğini, iyileşme sürecini kısaltmadığını dile getirirken; “Buna karşılık antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açar. Bu durumda da antibiyotik lazım olduğunda artık işe yaramaz, sizleri tedavi etmez. Yine direnç gelişimi, grip sonrası zayıflayan bünyede olabilecek bakteriyel enfeksiyonların tedavisini güçleştirebilir. Ayrıca ishal gibi daha birçok yan etkilere yol açar.” şeklinde görüşleri bulunmaktadır.

ANTİBİYOTİKLER NE ZAMAN YARARLI OLUR?
Antibiyotiklerin doğru yerde kullanılması halinde işe yaradığını belirten yetkililer, ”Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar, nezle yada gripde işe yaramaz ve sanıldığı gibi iyileşme sürecini ise asla kısaltmaz. Virüslerin diğer insanlara yayılmasını engellemez. Antibiyotikler ishal gibi birçok yan etkilere yol açar. Grip ve diğer viral enfeksiyonlar sırasında alınan antibiyotikler daha sonra gelişebilecek olan bakteriyel enfeksiyonların tedavisini güçleştirebilir.” dedi.

Uzmanlar ayrıca antibiyotik kullanımında doktorların önemine de işaret ederek; “Doktorunuz tavsiye ettiği zamanda belirtilen doz ve saatlerde antibiyotik alın. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile antibiyotiğinizi kesmeden almaya devam edin. Aksi taktirde bakterilerin hepsi ölmemiş olabilir ve hastalığınız tekrarlayabilir. Artan antibiyotiklerinizi ise atın. Bir sonraki hastalığınızda uygun olamayabilir ve son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Başkası için yazılmış olan antibiyotikleri asla kullanmayın. Unutmayın ki, bunlar sizin hastalığınıza uygun olmayabilir. Mutlaka doktorunuza danışın” şeklinde görüş bildiriyorlar.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumanızı tavsiye ederim.

Benzer Yazılar


Bal ve Zeytinyagı Maskesi: mazemeler:  3  yemek kaşığı ...

seker
2

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Özelliklede ...

admin
6

Boyun fıtığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak hastalığın ...

admin
4

YORUMLAR
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?